Bolalar bog‘chasida tarbiyachi bolalarni nazorat qilmagan
Ijtimoiy tarmoqlarda poytaxtdagi bir bolalar bog‘chasida bolalar nazoratsiz qolgani aks etgan videolar tarqaldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu holat haqida “Tashkent Land” Telegram-kanali xabar berdi. Videoda bog‘cha darvozasi ochiq turgani, yaqin atrofda mashina to‘xtatilgani, ammo qo‘riqchi yo‘qligi ko‘rinadi.
Bog‘chada to‘rt guruh faoliyat yuritadi, ulardan birida 4 dan 7 yoshgacha bo‘lgan bolalar birga bo‘lgan. Hodisa joyida faqat oshxona xodimasi bo‘lib, u tarbiyachining qaerdaligini bilmasligini aytdi.
Toshkent shahar maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi matbuot xizmati ushbu vaziyatga izoh berdi. Videoda tasvirlangan holat Yangihayot tumanidagi davlat maktabgacha ta’lim muassasasida yuz bergan.
Fuqarolardan biri, Y. R., muassasa hududiga ruxsatsiz kirib, bolalar bilan suhbatlashgan va ularni tarbiyachi nazoratisiz qoldirilganini bildirgan.
Tekshiruv natijasida, Y. R.ning farzandi A.
I. bilan ishlovchi yordamchi tarbiyachi S.
N. 4 iyul kuni soat 7:00 atrofida ishga kelib, taxminan 7:30 da bolalarni nazoratsiz qoldirgani aniqlangan.
Muassasa ma’muriyati S. N.ga nisbatan ishdagi kamchiliklar va bolalarni nazoratsiz qoldirish uchun intizomiy chora qo‘llanganini ma’lum qildi.
Ushbu holat maktabgacha ta’lim muassasalarida xavfsizlik va tarbiyachilar mas’uliyatining muhimligini yana bir bor eslatadi.

В детском саду воспитатель не контролировал детей
В социальных сетях распространились видео, на которых показано, что дети в одном из детских садов столицы остались без присмотра. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом случае сообщил Telegram-канал “Tashkent Land”. На видео видно, что дверь сада открыта, рядом припаркован автомобиль, но охранника нет.
В детском саду функционирует четыре группы, в одной из которых находятся дети в возрасте от 4 до 7 лет. На месте происшествия была только сотрудница кухни, которая сказала, что не знает, где воспитатель.
Пресс-служба управления дошкольного и школьного образования города Ташкента прокомментировала эту ситуацию. Событие, запечатленное на видео, произошло в государственном дошкольном образовательном учреждении в районе Янгиабад.
Один из граждан, Y. R., незаконно вошел на территорию учреждения, поговорил с детьми и сообщил, что они были оставлены без присмотра воспитателя.
В результате проверки было установлено, что помощник воспитателя S. N., работающий с ребенком A. I., пришел на работу 4 июля около 7:00 и оставил детей без присмотра примерно в 7:30.
Администрация учреждения сообщила, что в отношении S. N. были применены дисциплинарные меры за недостатки в работе и оставление детей без присмотра.
Этот случай еще раз напоминает о важности безопасности в дошкольных образовательных учреждениях и ответственности воспитателей.