Farg‘onada YHXBB boshlig‘i lavozimdan olindi
Farg‘ona viloyatida Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘i Akmal Axmedov o‘z lavozimidan ozod etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Buning sababi 40 081 SBA davlat raqamli Malibu avtomobilida qayd etilgan 106 ta yo‘l qoidalarini buzish holatini noqonuniy bekor qilganligi bo‘ldi. Oldinroq ijtimoiy tarmoqlarda ushbu avtomobil Axmedovning yaqin qarindoshi bilan bog‘liq bo‘lgan firmaga tegishli ekani haqida ma’lumotlar tarqalgan edi.
Ichki ishlar vazirligi Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati matbuot xizmati mazkur ma’lumotlarni tasdiqladi. Akmal Axmedov darhol o‘z lavozimidan ozod qilindi va ish hujjatlari keyingi tergov uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirildi.
Qiziqarli jihati shundaki, ushbu avtomobilni boshqarayotgan haydovchi ilgari bekor qilingan jarimalarning barchasini to‘liq to‘lab bo‘lgan. Bu holat yo‘l harakati xavfsizligi sohasida qonun ustuvorligini ta’minlash va korrupsiyaga qarshi kurashishda muhim ahamiyatga ega.
Shuningdek, bu voqea davlat idoralarining shaffofligi va mas’uliyatining oshishini ko‘rsatadi. Kelgusida bunday holatlarning oldini olish uchun qat’iy choralar ko‘rilishi rejalashtirilmoqda.

В Фергане начальник УГД был снят с должности
В Ферганской области начальник управления безопасности дорожного движения Акмал Ахмедов был освобожден от занимаемой должности. Об этом сообщает Upl.uz.
Причиной стало незаконное отмена 106 случаев нарушения правил дорожного движения, зафиксированных на автомобиле Malibu с государственным номером 40 081 SBA. Ранее в социальных сетях распространялась информация о том, что этот автомобиль принадлежит фирме, связанной с близким родственником Ахмедова.
Пресс-служба службы безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел подтвердила данную информацию. Акмал Ахмедов был немедленно освобожден от должности, а документы переданы правоохранительным органам для дальнейшего расследования.
Интересно, что водитель данного автомобиля полностью оплатил все ранее отмененные штрафы. Этот случай имеет важное значение для обеспечения верховенства закона в сфере безопасности дорожного движения и борьбы с коррупцией.
Кроме того, этот инцидент демонстрирует повышение прозрачности и ответственности государственных органов. В будущем планируется принять строгие меры для предотвращения подобных случаев.