IMEI-kodlarni ro‘yxatga olish narxi oshdi
O‘zbekistonda mobil telefonlarning IMEI-kodlarini noqonuniy ro‘yxatga olish xizmatlari narxi keskin oshmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda “Potrebitel.Uz” iste’molchilar huquqlarini himoya qiluvchi jamoatchilik xabar berdi. Bozorda, xususan “Malika” savdo majmuasida bunday xizmat narxi odatdagi 30-40 dollardan 100-150 dollarga va hatto 250 dollargacha ko‘tarilgan.
Narxlarning bunday keskin o‘sishi yangi bojxona yig‘imlarining joriy qilinishi hamda mobil qurilmalarni deklaratsiya qilish nazoratining kuchaytirilishi bilan bog‘liq. Bu esa ko‘plab fuqarolarning telefonlarini qonuniylashtirishda qiyinchiliklarga duch kelishiga sabab bo‘lmoqda.
Noqonuniy xizmatlar narxining oshishi faqat yangi bojxona to‘lovlari bilan emas, balki qurilmalarni deklaratsiya qilish bo‘yicha yangi qonun talablarini buzgan fuqarolar sonining ko‘payishi bilan ham izohlanadi. Hozirgi kunda IMEI-kodlarni ro‘yxatga olish tashabbusi kutilgan natijani bermay, aksincha, telefonlarning qora bozorini kamaytirish o‘rniga yangi turdagi noqonuniy xizmatlarning rivojlanishiga turtki bo‘lmoqda.
Shu tariqa, yangi qonunlar vaziyatni yaxshilash va ochiqlikni oshirish o‘rniga jinoyatchilik sohasining faollashishiga olib kelmoqda.

Цена регистрации IMEI-кодов возросла
В Узбекистане цена на незаконные услуги регистрации IMEI-кодов мобильных телефонов резко возрастает. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщила общественность, защищающая права потребителей “Potrebitel.Uz”. На рынке, в частности в торговом комплексе “Малика”, цена на такие услуги возросла с обычных 30-40 долларов до 100-150 долларов и даже до 250 долларов.
Такое резкое увеличение цен связано с введением новых таможенных сборов и усилением контроля за декларированием мобильных устройств. Это приводит к тому, что многие граждане сталкиваются с трудностями при легализации своих телефонов.
Рост цен на незаконные услуги объясняется не только новыми таможенными платежами, но и увеличением числа граждан, нарушающих новые требования по декларированию устройств. В настоящее время инициатива по регистрации IMEI-кодов не приносит ожидаемых результатов, а наоборот, вместо сокращения черного рынка телефонов способствует развитию новых видов незаконных услуг.
Таким образом, новые законы приводят не к улучшению ситуации и повышению прозрачности, а к активизации преступности.