106 yoshga to‘lgan erkak uzoq umr siri ochiqchasiga
Buyuk Britaniyada 106 yoshga to‘lgan erkak uzoq umr ko‘rishining asosiy omillaridan birini ochiqchasiga aytdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ikkinchi jahon urushi qatnashchisi Lesli Lemon yaqinda The Mirror nashriga bergan intervyusida kundalik ratsionida maxsus shirinlikni iste’mol qilish uning sog‘lig‘ining poydevori ekanligini ta’kidladi. U o‘z sog‘ligini saqlashda eng muhim omil sifatida zavarning kremidan foydalanishini ma’lum qildi.
Lesli Lemon 1919 yil 1 iyulda tug‘ilgan va yaqinda o‘zining navbatdagi tug‘ilgan kunini nishonlagan. U o‘zining ovqatlanish odatlari haqida batafsil gapirib, asosiy menyusida doimiy ravishda zavarning kremi borligini aytdi.
Odatda u bu kremni do‘kondan sotib oladi. Uning sevimli taomlari orasida bog‘ida o‘sadigan revyen va krem bilan boyitilgan trifle desertlari mavjud.
Lemonning so‘zlariga ko‘ra, uzoq umr ko‘rish siri aynan zavarning kremida. U har kuni sovuq holda ushbu shirinlikni iste’mol qiladi.
Shu bilan birga, u hech qanday surunkali kasalliklardan aziyat chekmaydi va doimiy ravishda dori-darmon ichmaydi. Tibbiy yordamga kamdan-kam murojaat qiladi.
Uning oila a’zolari, ya’ni sakkiz nevarasi va to‘qqiz chevarasi uning yoshiga qaramay, juda yaxshi jismoniy holatda ekanini tasdiqlaydi. Oilasi aytishicha, uning ratsionida ikkinchi o‘rinda klassik britaniya taomi bo‘lgan baliq va kartoshka fri mavjud.
Uning kichik o‘g‘li 73 yoshli Richard ota-onasining ovqatlanish odatlari uzoq yillardan beri saqlanib kelayotganini tasdiqlaydi. U bolaligida doimo yangi meva va sabzavotlar iste’mol qilishganini eslaydi.
Richard ota-onasining doim puding yeyishga ishonishini aytadi va Lesli har doim zavarning kremidan iste’mol qilganini eslatadi. Lesli Lemonning noyob salomatligi va uzoq umr ko‘rishi nafaqat ommaviy axborot vositalari e’tiborida.
2019 yilda u yuz yoshga to‘lganda unga shaxsiylashtirilgan zavarning kremi idishi sovg‘a qilindi. Bundan tashqari, u qirollik oilasidan bir nechta tabrik xatlari oldi.
100 yoshga to‘lganida Elizabet II tomonidan, 105 va 106 yoshlarida esa Qirol Charlz va Qirolcha Kamilladan tabriknomalar yuborildi. Shuningdek, mahalliy kompaniyalardan biri uning sevimli desertidan katta miqdorda sovg‘a qildi.
Lesli Lemonning rafiqasi Dorin 1944 yildan beri turmush qurgan, 1999 yilda vafot etgan. U hayotga tinchlik va qanoat bilan qaraydi.
«Hammasi o‘rtacha bo‘lishi kerak. Men juda omadliman va baxtliman», deydi u.
Shu bilan birga, zamonaviy texnologiyalar unga unchalik yaqin emasligini tan oladi. Ayniqsa, videoqo‘ng‘iroqlar unga murakkab tuyuladi va o‘zi biroz eski uslubdagi inson ekanligini aytadi.
Zavarning kremi kukuni 1837 yilda Angliyada Alfred Berd tomonidan ixtiro qilingan. Bu ixtiro uning rafiqasining tuxumga allergiyasi sabab yuzaga kelgan, chunki tuxum klassik zavarning kremi retseptining ajralmas qismi hisoblanadi.

106 летний мужчина открыл секрет долголетия
В Великобритании 106-летний мужчина открыл один из основных факторов своего долголетия. Об этом сообщает Upl.uz.
Участник Второй мировой войны Лесли Лемон в недавнем интервью изданию The Mirror отметил, что употребление специального десерта в его ежедневном рационе является основой его здоровья. Он сообщил, что использует крем для заварного теста как самый важный фактор для поддержания своего здоровья.
Лесли Лемон родился 1 июля 1919 года и недавно отпраздновал свой очередной день рождения. Он подробно рассказал о своих пищевых привычках, отметив, что в его основном меню постоянно присутствует крем для заварного теста.
Обычно он покупает этот крем в магазине. Среди его любимых блюд есть ревень, который растет в его саду, и десерты трифле с кремом.
По словам Лемона, секрет долголетия заключается именно в креме для заварного теста. Он употребляет этот десерт холодным каждый день.
При этом он не страдает от хронических заболеваний и постоянно не принимает лекарства. Он редко обращается за медицинской помощью.
Члены его семьи, а именно восемь внуков и девять правнуков, подтверждают, что, несмотря на его возраст, он находится в очень хорошей физической форме. Семья утверждает, что в его рационе на втором месте стоит классическое британское блюдо - рыба с картошкой фри.
Его младший сын 73-летний Ричард подтверждает, что пищевые привычки родителей сохраняются на протяжении многих лет. Он вспоминает, что в детстве они всегда употребляли свежие фрукты и овощи.
Ричард говорит, что родители всегда верили в необходимость есть пудинг, и напоминает, что Лесли всегда употреблял крем для заварного теста. Уникальное здоровье и долголетие Лесли Лемона привлекает внимание не только СМИ.
В 2019 году, когда ему исполнилось сто лет, ему подарили персонализированную банку с кремом для заварного теста. Кроме того, он получил несколько поздравительных писем от королевской семьи.
Когда ему исполнилось 100 лет, его поздравила Елизавета II, а в 105 и 106 лет - король Чарльз и королева Камилла. Также одна из местных компаний подарила ему большое количество его любимого десерта.
Жена Лесли, Дорин, была с ним в браке с 1944 года и скончалась в 1999 году. Он смотрит на жизнь с миром и удовлетворением.
«Все должно быть в меру. Я очень удачлив и счастлив», - говорит он.
При этом он признает, что современные технологии ему не очень близки. Особенно видеозвонки кажутся ему сложными, и он говорит, что сам является немного старомодным человеком.
Крем для заварного теста был изобретен в 1837 году в Англии Альфредом Бердом. Это изобретение возникло из-за аллергии его жены на яйца, так как яйца являются неотъемлемой частью классического рецепта заварного крема.