Xavfli moddalar aylanmasi uchun yangi tartib joriy etildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi 2025-yil 30-iyunda qabul qilgan 397-sonli Qaror “Kimyoviy moddalar, shuningdek, yong‘inga va portlashga olib kelishi mumkin bo‘lgan ba’zi zaharli moddalar aylanmasini tartibga solishni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” deb nomlanadi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat 2025-yil 2-iyuldan kuchga kirib, xavfsizlikni oshirish va favqulodda vaziyatlarning oldini olishga qaratilgan. 2025-yil 1-avgustdan boshlab portlovchi va xavfli moddalarni yaratish, ishlab chiqarish, tashish, saqlash hamda realizatsiya qilish uchun litsenziya olishda Favqulodda vaziyatlar vazirligining roziligi talab qilinadi.
Bu yangi tartib nazorat darajasini oshirish va xavflarni kamaytirishga xizmat qiladi. Litsenziyalash jarayonida quyidagi asosiy idoralar talablariga qat’iy rioya etilishi shart: Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan atrof-muhitni muhofaza qilish me’yorlariga muvofiqlik; Ichki ishlar vazirligi va Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati tomonidan portlovchi va zaharli moddalarni maxsus transport vositalarida tashish talablariga amal qilish; Sog‘liqni saqlash vazirligi tasdiqlagan normativ hujjatlarga muvofiq I, II va III xavf sinfiga kiruvchi zaharli moddalar bo‘yicha talablar; Favqulodda vaziyatlar vazirligi nazorati ostida ushbu moddalarni saqlash, tashish, foydalanish va utilizatsiya qilish qoidalari.
Shuningdek, hujjatda yong‘in va portlash xavfini yuzaga keltirishi mumkin bo‘lgan kimyoviy moddalar aylanmasini tartibga solishni takomillashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi. Ushbu reja ushbu sohada xavfsizlikni yanada oshirish uchun yo‘l xaritasi vazifasini bajaradi.
Qabul qilingan choralar davlatning milliy xavfsizlik va atrof-muhitni muhofaza qilish masalalariga jiddiy yondashuvini ko‘rsatadi. Ular barcha fuqarolar uchun xavfsiz sharoitlarni yaratish va xavfli moddalar bilan ishlash bilan bog‘liq potentsial tahdidlarni kamaytirishga yo‘naltirilgan.

Введены новые правила для обращения с опасными веществами
Правительство Республики Узбекистан приняло 30 июня 2025 года постановление № 397, озаглавленное «О мерах по совершенствованию регулирования обращения химических веществ, а также некоторых токсичных веществ, которые могут привести к пожарам и взрывам». Об этом сообщает Upl.uz.
Данный документ вступает в силу с 2 июля 2025 года и направлен на повышение безопасности и предотвращение чрезвычайных ситуаций. С 1 августа 2025 года для создания, производства, транспортировки, хранения и реализации взрывчатых и опасных веществ требуется получение лицензии с согласия Министерства по чрезвычайным ситуациям.
Этот новый порядок служит для повышения уровня контроля и снижения рисков. В процессе лицензирования необходимо строго соблюдать требования следующих основных ведомств: соблюдение норм охраны окружающей среды, установленных Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата; соблюдение требований по транспортировке взрывчатых и токсичных веществ специальными транспортными средствами, установленных Министерством внутренних дел и Государственной службой безопасности дорожного движения; требования к токсичным веществам, относящимся к I, II и III классам опасности, в соответствии с нормативными документами, утвержденными Министерством здравоохранения; правила хранения, транспортировки, использования и утилизации этих веществ под контролем Министерства по чрезвычайным ситуациям.
Также в документе утвержден план мероприятий по совершенствованию регулирования обращения химических веществ, которые могут создать риск пожара и взрыва. Этот план выполняет функцию дорожной карты для дальнейшего повышения безопасности в данной области.
Принятые меры демонстрируют серьезный подход государства к вопросам национальной безопасности и охраны окружающей среды. Они направлены на создание безопасных условий для всех граждан и снижение потенциальных угроз, связанных с работой с опасными веществами.