Ipoteka subsidiyasi uchun arizalar qabul qilinadi
2025 yil 10 iyuldan boshlab O‘zbekistonda ipoteka subsidiya olish uchun arizalar qabul qilinishi qayta boshlanadi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu subsidiya dasturi fuqarolarga imtiyozli shartlarda uy-joy sotib olish imkonini beradi. Dastur uy-joy sharoitlarini yaxshilashga muhtoj bo‘lgan va belgilangan mezonlarga javob beruvchi fuqarolarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Subsidiya olish uchun ariza beruvchilar quyidagi talablarni bajarishlari lozim: ijtimoiy mezonlar bo‘yicha kamida 30 ball to‘plash va daromad me’yorlariga mos kelish. Ariza beruvchining daromadi quyidagi chegaralar doirasida bo‘lishi kerak: Qoraqalpog‘iston va viloyatlarda yashovchilar uchun 3,1 milliondan 9,2 million so‘mgacha, Toshkent shahrida yashovchilar uchun esa 3,1 milliondan 10,6 million so‘mgacha.
Shuningdek, ariza beruvchi va uning turmush o‘rtog‘ining mamlakat bo‘ylab o‘z nomida uy-joyi bo‘lmasligi talab etiladi. Arizani davlat xizmatlari portali orqali my.gov.uz saytida rasmiy tarzda topshirish mumkin.

Прием заявок на субсидии по ипотеке открыт
С 10 июля 2025 года в Узбекистане снова начнется прием заявок на получение ипотечной субсидии. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта программа субсидий предоставляет гражданам возможность приобретать жилье на льготных условиях. Программа направлена на поддержку граждан, нуждающихся в улучшении жилищных условий и соответствующих установленным критериям.
Заявители на получение субсидии должны выполнить следующие требования: набрать не менее 30 баллов по социальным критериям и соответствовать нормам дохода. Доход заявителя должен находиться в следующих пределах: для жителей Каракалпакстана и областей от 3,1 миллиона до 9,2 миллиона сум, для жителей города Ташкента от 3,1 миллиона до 10,6 миллиона сум.
Кроме того, требуется, чтобы у заявителя и его супруга не было жилья на их имя по всей стране. Заявку можно официально подать через портал государственных услуг на сайте my.gov.uz.
Эта программа создаст удобные условия для многих граждан, чтобы они могли стать владельцами собственного жилья.