Prezident pensiya va kazna xizmatlarini raqamlashtirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2025 yil 26 iyunda “Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Kazna xizmati qo‘mitasi hamda byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi tomonidan zamonaviy xizmatlarni joriy etish choralari haqida”gi qarorni imzoladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi. Qarorga muvofiq, pensiya va kazna sohalarida zamonaviy xizmatlarni joriy etishning asosiy yo‘nalishlari va maqsadlari quyidagilar belgilandi: - hududlarda kazna va pensiya tizimini raqamlashtirish va avtomatlashtirish orqali ixcham xizmat ko‘rsatish ofislarini tashkil etish; - aholiga ko‘rsatilayotgan xizmatlarni to‘liq elektron va faol shaklga o‘tkazish.
2026 yil 1 iyuldan boshlab kazna tizimida “Raqamli kazna” tizimi joriy etiladi. Bu barcha jarayonlarning avtomatlashtirilishi orqali amalga oshiriladi.
2026 yil 1 dekabrdan esa pensiya tizimida quyidagi yangiliklar kutilmoqda: - “Mening pensiyam” onlayn xizmati yo‘lga qo‘yiladi. Bu xizmat yordamida fuqarolar o‘zining kelajakdagi pensiyasi miqdorini oldindan bilib olish imkoniga ega bo‘ladi.
Hisob-kitob ish staji va maosh haqidagi elektron ma’lumotlar asosida amalga oshiriladi; - pensiya xizmatlari to‘liq faol, elektron va interaktiv formatga o‘tkaziladi. Ushbu chora-tadbirlar orqali pensiya va kazna xizmatlari yanada qulay, shaffof va samarali bo‘lishi ta’minlanadi.
Raqamli texnologiyalar joriy etilishi fuqarolarga xizmat ko‘rsatishda sifat va tezlikni oshirishga yordam beradi.

Президент цифровизировал пенсионные и казначейские услуги
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 июня 2025 года подписал постановление о мерах по внедрению современных услуг Комитетом казначейской службы при Министерстве экономики и финансов и Непосредственном пенсионном фонде. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщила пресс-служба Министерства юстиции Республики Узбекистан. В соответствии с постановлением, основные направления и цели внедрения современных услуг в пенсионной и казначейской сферах определены следующим образом: - создание компактных офисов обслуживания путем цифровизации и автоматизации казначейской и пенсионной систем в регионах; - перевод услуг, предоставляемых населению, в полностью электронный и активный формат.
С 1 июля 2026 года в казначейской системе будет внедрена система "Цифровое казначейство". Это будет осуществляться за счет автоматизации всех процессов.
С 1 декабря 2026 года в пенсионной системе ожидаются следующие новшества: - будет запущена онлайн-служба "Моя пенсия". С помощью этой услуги граждане смогут заранее узнать размер своей будущей пенсии.
Это будет осуществляться на основе электронных данных о стаже и зарплате; - услуги пенсионного обеспечения будут переведены в полностью активный, электронный и интерактивный формат. Эти меры обеспечат более удобные, прозрачные и эффективные услуги пенсионного и казначейского обслуживания.