O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi xususiy oliy ta’lim muassasalari faoliyatini takomillashtirish va nodavlat ta’lim xizmatlari sifatini oshirishga qaratilgan qaror qabul qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu hujjatga ko‘ra, yangi oliy ta’lim muassasalarini tashkil etish jarayoni ikki asosiy bosqichga bo‘linadi: birinchidan, ta’lim muassasasining faoliyatini litsenziyalash; ikkinchidan, uning ta’lim dasturlarini maxsus davlat akkreditatsiyasidan o‘tkazish. Nodavlat oliy ta’lim muassasalari litsenziya olish uchun endilikda qo‘shimcha va qat’iy talablarni bajarishi shart.
Jumladan, tashkil etilayotgan oliy ta’lim muassasasining konsepsiyasi taqdim etilishi lozim. Unda muassasa nomi, maqomi, boshqaruv tizimi, kadrlar tarkibi, asosiy ta’lim va ilmiy yo‘nalishlar, talabalar qabul qilish parametrlari, ta’lim sifatini ta’minlash tizimi, ta’lim narxi va hisob-kitobi, shuningdek besh yillik rivojlanish strategiyasi kabi muhim jihatlar ko‘rsatib o‘tiladi.
Shuningdek, boshlang‘ich ustav fondi kamida ikki million AQSh dollariga teng mablag‘ni tashkil etishi kerak. Ushbu fond moddiy-texnik baza va ta’lim jarayoni bilan bevosita bog‘liq dasturiy ta’minotni o‘z ichiga oladi.
Ustav fondi talabalar soni ortishi bilan mutanosib ravishda oshiriladi, bu esa muassasaning moliyaviy barqarorligini ta’minlaydi. Bundan tashqari, arizachi 350 ming dollar miqdoridagi mablag‘ni tijorat banklaridagi depozit hisob raqamlarida saqlashi zarur bo‘ladi.
Bu moliyaviy barqarorlik uchun qo‘shimcha kafolat hisoblanadi. Ta’lim jarayoni uchun kamida 5000 kvadrat metr maydondagi bino va inshootlarga ega bo‘lish talab qilinadi.
Bino mulkdori bo‘lish shart emas, uzoq muddatli ijaraga olish yoki bepul foydalanish shartnomalari asosida foydalanish mumkin. Shuningdek, tashkil etilganidan keyingi besh yil davomida oliy ta’lim muassasasi sof yillik daromadining kamida 80 foizini, keyingi yillarda esa 50 foizini asosiy faoliyatni rivojlantirishga yo‘naltirishi lozim.
Ushbu qaror rasmiy e’lon qilinganidan keyin uch oy o‘tib kuchga kiradi. Yangi qoidalar kuchga kirishidan oldin nodavlat ta’lim xizmatlari uchun litsenziyaga ega tadbirkorlar faoliyatini 2026 yil 1 yanvarga qadar yangi litsenziya talab va shartlariga moslashtirishlari lozim.

В высшие учебные заведения введены новые требования
Правительство Республики Узбекистан приняло решение, направленное на совершенствование деятельности частных высших учебных заведений и повышение качества образовательных услуг в частном секторе. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно этому документу, процесс создания новых высших учебных заведений делится на два основных этапа: во-первых, лицензирование деятельности учебного заведения; во-вторых, прохождение его образовательных программ специальной государственной аккредитации. Частные высшие учебные заведения теперь обязаны выполнять дополнительные и строгие требования для получения лицензии.
В частности, необходимо представить концепцию создаваемого высшего учебного заведения. В ней должны быть указаны такие важные аспекты, как название заведения, его статус, система управления, состав кадров, основные образовательные и научные направления, параметры приема студентов, система обеспечения качества образования, стоимость обучения и расчет, а также пятилетняя стратегия развития.
Кроме того, начальный уставный фонд должен составлять не менее двух миллионов долларов США. Этот фонд включает в себя материально-техническую базу и программное обеспечение, непосредственно связанное с образовательным процессом.
Уставный фонд будет увеличиваться пропорционально росту числа студентов, что обеспечит финансовую устойчивость заведения. Кроме того, заявитель должен будет хранить сумму в размере 350 тысяч долларов на депозитных счетах в коммерческих банках.
Это будет дополнительной гарантией финансовой устойчивости. Для образовательного процесса требуется наличие здания и сооружений площадью не менее 5000 квадратных метров.
Не обязательно быть владельцем здания, можно использовать его на основании долгосрочной аренды или договоров безвозмездного пользования. Также в течение пяти лет после создания высшего учебного заведения необходимо направлять не менее 80 процентов чистого годового дохода на развитие основной деятельности, а в последующие годы — 50 процентов.
Это решение вступит в силу через три месяца после его официального объявления. До вступления в силу новых правил предприниматели, имеющие лицензии на предоставление образовательных услуг в частном секторе, должны адаптировать свою деятельность к новым требованиям и условиям лицензирования до 1 января 2026 года.