Mirziyoyev soliq to‘lovlarini qaytarishni soddalashtirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan soliq kodeksiga qo‘shimchalar kiritishga doir qonun imzolandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Mazkur o‘zgarishlar ortiqcha to‘langan soliqlarni hisobga olish tartibini soddalashtiradi hamda ularni foydalanish imkoniyatlarini kengaytiradi. Ilgari soliq to‘lovchida ortiqcha to‘lov yuzaga kelgan taqdirda, u faqat kelajakdagi shu turdagi soliq to‘lovlariga hisobga olinishi mumkin edi.
Endilikda, O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksining 103-moddasiga kiritilgan o‘zgarishlarga muvofiq, ortiqcha to‘langan yoki noto‘g‘ri talab qilingan soliq summasi, qarzdorlik bo‘lmasa, to‘lovchiga qaytariladi yoki kelajakdagi shu yoki boshqa turdagi soliqlarga hisobga olinishi mumkin. Shuningdek, bunday arizalarni ko‘rib chiqish muddati sezilarli darajada qisqartirildi.
Agar ilgari boshqa turdagi soliqlar bo‘yicha ortiqcha to‘lovni hisobga olish uchun 15 kungacha vaqt talab etilgan bo‘lsa, endi soliq to‘lovchining yozma yoki elektron murojaatiga binoan soliq organlari buni atigi uch ish kuni ichida amalga oshirishlari shart. Bu o‘zgarishlar soliq tizimining samaradorligini oshirishga xizmat qiladi hamda soliq to‘lovchilarga qulaylik yaratadi.

Мирзиёев упростил возврат налогов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал закон о внесении изменений в налоговый кодекс. Об этом сообщает Upl.uz.
Данные изменения упрощают порядок учета излишне уплаченных налогов и расширяют возможности их использования. Ранее, если у налогоплательщика возникал излишний платеж, он мог быть учтен только при будущих платежах по этому виду налога.
Теперь, в соответствии с внесенными изменениями в статью 103 Налогового кодекса Республики Узбекистан, излишне уплаченная или неправомерно взысканная сумма налога, при отсутствии задолженности, будет возвращена плательщику или может быть учтена при будущих платежах по этому или другому виду налога. Также срок рассмотрения таких заявлений значительно сокращен.
Если ранее для учета излишне уплаченного налога по другим видам налогов требовалось до 15 дней, то теперь налоговые органы обязаны осуществить это всего за три рабочих дня на основании письменного или электронного обращения налогоплательщика. Эти изменения способствуют повышению эффективности налоговой системы и создают удобства для налогоплательщиков.