1-3 avgust kunlari Samarqand shahrining turli joylarida "Samarqand palovi" festivali o‘tkaziladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda "Sputnik O‘zbekiston" axborot agentligi viloyat Turizm boshqarmasi boshlig‘i Jurabek Suyunovga tayanib xabar berdi. Festival dasturida 200 dan ortiq oshpazlar ishtirok etib, 20 dan ortiq turdagi palovlar tayyorlanadi.
Shuningdek, oshpazlik bo‘yicha mahorat darslari, turli mamlakatlarning milliy taomlari namoyishi, hunarmandchilik va sharq shirinliklari ko‘rgazmalari ham tashkil etiladi. Madaniy va ko‘ngilochar tadbirlar ham rejalashtirilgan.
Festivalning asosiy voqeasi "Abadiy shahar" bog‘ida 7 tonna Samarqand palovi tayyorlanishi bo‘ladi. Eslatib o‘tamiz, ilgari Toshkent shahrida pivo festivali o‘tkazilgan, Namanganda esa gul festivali yana ikki hafta davom ettirilgan.

В Самарканде начинается трехдневный фестиваль плова
С 1 по 3 августа в различных местах города Самарканда пройдет фестиваль "Самаркандский плов". Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщило информационное агентство "Спутник Узбекистан" со ссылкой на начальника управления туризма области Джурабека Суюнова. В программе фестиваля примут участие более 200 поваров, которые приготовят более 20 видов плова.
Также будут организованы мастер-классы по кулинарии, демонстрация национальных блюд различных стран, выставки ремесел и восточных сладостей. Запланированы культурные и развлекательные мероприятия.
Основное событие фестиваля пройдет в парке "Вечный город", где будет приготовлено 7 тонн самаркандского плова. Напоминаем, что ранее в Ташкенте проходил фестиваль пива, а в Намангане фестиваль цветов продлится еще две недели.