Germaniyalik sayyohlar O‘zbekistonga ko‘proq kelmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan Germaniyadan kelgan sayyohlar haqidagi ma’lumotlar e’lon qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Qo‘mitaning taqdim etgan ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning yanvaridan apreligacha O‘zbekistonga Germaniyadan jami 8,7 ming nafar fuqarolar tashrif buyurdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 1,1 mingga yoki 14,5 foizga oshgan.
Germaniya fuqarolarining O‘zbekistonga kelish maqsadlari quyidagicha taqsimlangan: sayohat uchun 7 178 nafar, qarindoshlarni ziyorat qilish uchun 980 nafar, ish bilan bog‘liq safar uchun 467 nafar, tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish uchun 48 nafar hamda ta’lim olish maqsadida 17 nafar kishi kelgan. Ushbu ma’lumotlar mamlakatimizga kelayotgan xorijiy sayyohlar oqimining o‘sib borayotganini ko‘rsatadi hamda turizm va boshqa sohalarni rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega.

Немецкие туристы все чаще приезжают в Узбекистан
Государственный комитет статистики Республики Узбекистан опубликовал данные о туристах из Германии. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно предоставленным комитетом данным, с января по апрель текущего года Узбекистан посетили 8,7 тысячи граждан Германии. Этот показатель увеличился по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 1,1 тысячи или на 14,5 процента.
Цели приезда граждан Германии в Узбекистан распределены следующим образом: для путешествий - 7 178 человек, для посещения родственников - 980 человек, по деловым поездкам - 467 человек, для ведения предпринимательской деятельности - 48 человек и для получения образования - 17 человек. Эти данные показывают, что поток иностранных туристов, приезжающих в нашу страну, продолжает расти и имеет важное значение для развития туризма и других секторов.