Uchtepa bozoridagi elektr uzilishi yolg‘on xabar
Bugun ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahrining Uchtepa tumanida joylashgan Kaltsevaya avtomobil yo‘li ko‘chasidagi «Stroy Gorod» qurilish bozorining elektr ta’minotidan uzilgani haqida noto‘g‘ri ma’lumot tarqaldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Toshkent shahar Favqulodda vaziyatlar bosh boshqarmasi ma’lumotiga ko‘ra, bozor vaqtincha yopilgan bo‘lib, bu holat 2025 yil 13 iyunda Toshkent shahrining Hududlararo iqtisodiy sudi tomonidan qabul qilingan qarorga asoslangan. Qarorga muvofiq, «OZIQ-OVQAT STANDART KARTON» MChJga tegishli savdo maydonchalari va binolar faoliyati yong‘in xavfsizligi qoidalarining buzilishi hamda boshqa qonunbuzarliklar to‘liq bartaraf etilgunga qadar to‘xtatildi.
Sud qarorining ijrosi 2025 yil 27 iyunda boshlandi va obyekt yopilishi Toshkent shahar Favqulodda vaziyatlar bosh boshqarmasi xodimlari tomonidan amalga oshirildi. Shu sababli, bozorda elektr ta’minoti uzilgani haqidagi ma’lumotlar haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi.
Bozor faoliyatining vaqtincha to‘xtatilishi qonuniy asosga ega bo‘lib, xavfsizlik choralari to‘liq bajarilgach, faoliyat tiklanadi.

Электрическое отключение на рынке Училтепа - ложная информация
Сегодня в социальных сетях распространилась ложная информация о том, что на строительном рынке «Строй Город», расположенном на улице Кальцевая в районе Училтепа города Ташкента, произошло отключение электричества. Об этом сообщило Upl.uz.
По данным Главного управления по чрезвычайным ситуациям города Ташкента, рынок временно закрыт, и это связано с решением, принятым 13 июня 2025 года Межрайонным экономическим судом города Ташкента. Согласно решению, деятельность торговых площадок и зданий, принадлежащих ООО «ОЗИҚ-ОВҚАТ СТАНДАРТ КАРТОН», приостановлена до полного устранения нарушений правил пожарной безопасности и других правонарушений.
Исполнение судебного решения началось 27 июня 2025 года, и закрытие объекта было осуществлено сотрудниками Главного управления по чрезвычайным ситуациям города Ташкента. Поэтому информация о том, что на рынке произошло отключение электричества, не соответствует действительности.
Временное приостановление деятельности рынка имеет законные основания, и после выполнения всех мер безопасности деятельность будет восстановлена.