Qimmatbaho metallar aylanmasida javobgarlik kuchayadi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari Senatga qimmatbaho metallar, toshlar va valyuta qiymatlari noqonuniy aylanmasi uchun javobgarlikni kuchaytiruvchi qonun loyihasini taqdim etdilar. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat sohadagi tartibga solishni takomillashtirish va qonunchilikni zamonaviy talablar darajasiga yetkazish maqsadida ishlab chiqilgan. Qonun loyihasi jinoyat kodeksi hamda ma'muriy javobgarlik kodeksida o‘zgarishlarni nazarda tutadi.
Endilikda qimmatbaho metallar va toshlarni noqonuniy sotib olish yoki sotishda nafaqat ma'muriy, balki jinoyat javobgarligi ham qo‘llaniladi. Shuningdek, valyuta qiymatlari, qimmatbaho metallar va toshlar sohasidagi tushunchalar qonun hujjatlarida uyg‘unlashtiriladi.
Qonun loyihasining ta’siri zargarlik buyumlari va uy-ro‘zg‘or buyumlariga, ular qimmatbaho metallar va toshlardan tayyorlangan bo‘lsa ham, taalluqli emas. Deputatlar fikricha, mazkur qonun loyihasining qabul qilinishi valyuta, qimmatbaho metallar va toshlar aylanmasidagi qonunlarni bir xilda qo‘llashga yordam beradi hamda huquqbuzarliklarning oldini olishga xizmat qiladi.

В ответственности за оборот драгоценных металлов усиливается
Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан представили законопроект, усиливающий ответственность за незаконный оборот драгоценных металлов, камней и валютных ценностей в Сенат. Об этом сообщает Upl.uz.
Данный документ разработан с целью совершенствования регулирования в данной сфере и приведения законодательства в соответствие с современными требованиями. Законопроект предусматривает изменения в уголовном кодексе и кодексе об административной ответственности.
Теперь за незаконное приобретение или продажу драгоценных металлов и камней будет применяться не только административная, но и уголовная ответственность. Также понятия валютных ценностей, драгоценных металлов и камней будут согласованы в законодательных актах.
Влияние законопроекта не распространяется на ювелирные изделия и предметы быта, даже если они изготовлены из драгоценных металлов и камней. По мнению депутатов, принятие данного законопроекта поможет обеспечить единое применение законов в сфере валюты, драгоценных металлов и камней, а также будет способствовать предотвращению правонарушений.