1 iyuldan boshlab O‘zbekistonda ichki aviaqatnovlar yo‘lovchilar uchun ancha qulay bo‘ldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Endilikda parvozga ro‘yxatdan o‘tishda jismoniy pasport yoki ID-kartani taqdim etish shart emas. Hukumat elektron identifikatsiya hujjatlari tizimini joriy etdi.
Aeroportda ro‘yxatdan o‘tishdan oldin my.gov.uz sayti yoki mobil ilovasiga, shuningdek, «Ijtimoiy karta» ilovasiga kirib, shaxsiy kabinetga o‘tish zarur. Shaxsiy ma’lumotlar sahifasini ochib, elektron ko‘rinishda identifikatsiya hujjatini ro‘yxatga olish xodimiga taqdim etish mumkin.
Biroq, skrinshotlar, suratlar va qog‘oz ko‘chirmalari ro‘yxatga olishda qabul qilinmaydi. Ushbu tizim yo‘lovchilarga qulaylik yaratib, aeroportdagi jarayonlarni tezlashtirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, bu yangilik sayohatni yanada xavfsiz va samarali qilishga yordam beradi. Har bir yo‘lovchi o‘zining elektron identifikatorini tayyor holda olib kelishi muhimdir.

Внутренние авиаперевозки внедрили электронную идентификацию
С 1 июля внутренние авиаперевозки в Узбекистане стали гораздо удобнее для пассажиров. Об этом сообщает Upl.uz.
Теперь для регистрации на рейс не требуется предоставлять физический паспорт или ID-карту. Правительство внедрило систему электронных идентификационных документов.
Перед регистрацией в аэропорту необходимо зайти на сайт my.gov.uz или в мобильное приложение, а также в приложение «Социальная карта», чтобы перейти в личный кабинет. Открыв страницу с личными данными, можно предоставить электронный идентификационный документ сотруднику регистрации.
Однако скриншоты, фотографии и бумажные копии не принимаются при регистрации. Эта система создает удобства для пассажиров и служит для ускорения процессов в аэропорту.
Кроме того, эта новость поможет сделать путешествия более безопасными и эффективными. Важно, чтобы каждый пассажир имел свой электронный идентификатор под рукой.