Soyuzmultfilm «Chebubu» brendini ro‘yxatdan o‘tkazdi
«Soyuzmultfilm» kinostudiyasi «Chebubu» nomli yangi tovar belgisini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun ariza berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda RIA Novosti axborot agentligi Rospatent bazasiga tayanib xabar berdi. Ariza 27 iyun kuni topshirilgan bo‘lib, unda «Soyuzmultfilm» arizachi sifatida ko‘rsatilgan.
Yangi brend ostida studiya Rossiya bozorida xalqaro tovar va xizmatlar tasnifining 45 sinfini qamrab oluvchi keng turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarish va sotishni rejalashtirmoqda. Ushbu ro‘yxatga asosan kosmetika vositalari, bolalar mahsulotlari, musiqiy asboblar va ofis anjomlari kiradi.
«Chebubu» brendini keng turdagi tovarlar bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tkazish «Soyuzmultfilm»ning kelajakda ushbu nomni strategik jihatdan himoya qilish niyatidan dalolat beradi. Bunday yondashuv yirik media kompaniyalar orasida keng tarqalgan bo‘lib, brendni raqobatchilardan himoya qilish va uni turli formatlarda, jumladan o‘yinchoqlar, kiyim-kechak, animatsion mahsulotlar hamda raqamli tovarlarda monetizatsiya qilish uchun asos yaratadi.
Brend nomi «Chebubu» tanlovi ham e’tiborni tortadi. Mutaxassislar fikricha, bu mashhur «Labubu» qahramonining analogi yoki merosxo‘ri yaratish urinishidir.
Labubu — gonkonglik dizayner Kasing Lung tomonidan yaratilgan tishli tabassumga ega elflik monster qahramon bo‘lib, uning kollektsion figurkalar, yumshoq kalit zanjirlar va katta qo‘g‘irchoqlari Xitoydagi Pop Mart do‘konlar tarmog‘ida katta muvaffaqiyat qozongan. Agar bu taxmin to‘g‘ri bo‘lsa, «Soyuzmultfilm» o‘zbek bozorida mashhur kollektsion mahsulotlar segmentini egallashni maqsad qilgan, dunyo tendentsiyalariga mos holda milliy o‘yinchoq va qahramonlar yaratmoqda.
Kinostudiya matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, joriy yilda «Soyuzmultfilm» o‘zining qahramonlari ishtirokidagi o‘yinchoq-podveskalar kolleksiyasini taqdim etadi. Ariza berilgan «Chebubu» nomi esa mahsulotlarni noqonuniy nusxalardan himoya qilish uchun ko‘rib chiqilgan variantlardan biri hisoblanadi.

Союзмультфильм зарегистрировал бренд «Чебурашка»
Кинокомпания «Союзмультфильм» подала заявку на регистрацию нового товарного знака под названием «Чебубу». Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщает информационное агентство РИА Новости, ссылаясь на базу Роспатента. Заявка была подана 27 июня, и в ней «Союзмультфильм» указан в качестве заявителя.
Под новым брендом студия планирует производить и продавать широкий ассортимент товаров, охватывающий 45 класс международной классификации товаров и услуг на российском рынке. В этот список входят косметические средства, детские товары, музыкальные инструменты и офисные принадлежности.
Регистрация бренда «Чебубу» по широкому ассортименту товаров свидетельствует о намерении «Союзмультфильм» стратегически защищать это название в будущем. Такой подход широко распространен среди крупных медиа-компаний и создает основу для защиты бренда от конкурентов и его монетизации в различных форматах, включая игрушки, одежду, анимационные продукты и цифровые товары.
Выбор названия бренда «Чебубу» также привлекает внимание. По мнению специалистов, это попытка создать аналог или наследника популярного персонажа «Лабубу».
Лабубу — это эльфийский монстр с зубастой улыбкой, созданный гонконгским дизайнером Касингом Лунгом, его коллекционные фигурки, мягкие брелоки и большие куклы добились большого успеха в сети магазинов Pop Mart в Китае. Если это предположение верно, то «Союзмультфильм» нацелился занять сегмент популярных коллекционных товаров на узбекском рынке, создавая национальные игрушки и персонажей в соответствии с мировыми тенденциями.
По информации пресс-службы кинокомпании, в этом году «Союзмультфильм» представит коллекцию игрушечных подвесок с участием своих персонажей. Название «Чебубу», поданное в заявке, является одним из рассматриваемых вариантов для защиты продукции от незаконных копий.