O‘zbekistonda porselen idish ishlab chiqarish o‘smoqda
O‘zbekiston Respublikasining Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda porselen idishlarni ishlab chiqarishda sezilarli o‘sish qayd etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
2025 yilning yanvaridan mayigacha bo‘lgan davrda yirik korxonalar tomonidan jami 1,6 ming tonna porselen idish ishlab chiqarildi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 550,1 tonna yoki 51,2 foizga ko‘pdir.
O‘tgan yillarda yanvar-may oylaridagi porselen idish ishlab chiqarish hajmi quyidagicha bo‘lgan: 2023 yilda 1643,5 tonna, 2024 yilda 1074,4 tonna va 2025 yilda 1624,5 tonna. Ushbu raqamlar porselen idish ishlab chiqarish sohasida barqaror o‘sish va ishlab chiqarish hajmining oshayotganini ko‘rsatmoqda.
Bu sanoat tarmog‘ining rivojlanishi mamlakat iqtisodiyotining diversifikatsiyasi va eksport salohiyatining oshishiga xizmat qiladi. Shuningdek, mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun yangi imkoniyatlar yaratilmoqda.
O‘zbekiston hukumati va tegishli tashkilotlar ushbu sohani yanada rivojlantirishga alohida e’tibor qaratmoqda.

В Узбекистане растет производство фарфоровой посуды
Согласно данным Государственного комитета статистики Республики Узбекистан, в стране наблюдается значительный рост в производстве фарфоровой посуды. Об этом сообщает Upl.uz.
В период с января по май 2025 года крупными предприятиями было произведено в общей сложности 1,6 тысячи тонн фарфоровой посуды. Этот показатель на 550,1 тонны или 51,2 процента больше, чем за аналогичный период прошлого года.
В предыдущие годы объем производства фарфоровой посуды в январе-мае был следующим: в 2023 году 1643,5 тонны, в 2024 году 1074,4 тонны и в 2025 году 1624,5 тонны. Эти цифры свидетельствуют о стабильном росте в области производства фарфоровой посуды и увеличении объемов производства.
Развитие этой отрасли способствует диверсификации экономики страны и увеличению экспортного потенциала. Также создаются новые возможности для местных производителей.
Правительство Узбекистана и соответствующие организации уделяют особое внимание дальнейшему развитию этой сферы