Toshkentda konditsionerlar fasaddan ko‘chirilmoqda
Toshkent shahrida ijtimoiy tarmoqlarda turar joy binolarining fasadlaridan konditsionerlarni demontaj qilish ishlari faol muhokama qilinmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Fuqarolar ushbu ishlar shahar hokimi topshirig‘iga binoan, ayniqsa Shota Rustaveli ko‘chasida amalga oshirilayotgani haqida ma’lumot bermoqdalar. Toshkent shahar hokimiyati mazkur vaziyatga izoh berib, ishlarning maqsadi va tartibini tushuntirdi.
Shahar hokimiyati matbuot xizmati bildirishicha, konditsionerlarni demontaj qilish ishlari Shota Rustaveli ko‘chasini kapital ta’mirlash doirasida olib borilmoqda. Bosh maqsad – binolar fasadlarini yagona arxitektura ko‘rinishiga keltirishdir.
Bu jarayon doirasida konditsionerlarning tashqi bloklari belgilangan loyiha talablariga muvofiq yagona balandlikka ko‘chirilmoqda. Hokimiyat tomonidan ta’kidlanishicha, barcha ishlar texnik me’yorlarga qat’iy rioya qilgan holda amalga oshiriladi.
Hududiy hokimiyat tomonidan tanlangan pudratchi tashkilotlar nafaqat uskunalarni o‘rnatadi, balki montaj vaqtida ularning profilaktikasini ham bajaradi. Oldin bu ishlar havo harorati +40 darajadan yuqori bo‘lgan anomaliyaviy issiqlik sababli vaqtincha to‘xtatilgan edi.
Hozir harorat pasaygani bois ishlar reja asosida davom ettirilmoqda. Shuningdek, aholi demontaj, montaj, profilaktika va o‘rnatish uchun hech qanday xarajatlarni o‘z zimmasiga olmaydi.

В Ташкенте кондиционеры перемещаются с фасада
В Ташкенте в социальных сетях активно обсуждаются работы по демонтажу кондиционеров с фасадов жилых зданий. Об этом сообщает Upl.uz.
Граждане сообщают, что эти работы проводятся по поручению мэра города, особенно на улице Шота Руставели. Мэрия Ташкента прокомментировала данную ситуацию, объяснив цель и порядок работ.
По информации пресс-службы мэрии, работы по демонтажу кондиционеров проводятся в рамках капитального ремонта улицы Шота Руставели. Главная цель – привести фасады зданий к единому архитектурному виду.
В рамках этого процесса внешние блоки кондиционеров перемещаются на единую высоту в соответствии с установленными проектными требованиями. Власти подчеркивают, что все работы будут проводиться с строгим соблюдением технических норм.
Выбранные территориальной администрацией подрядные организации не только устанавливают оборудование, но и выполняют его профилактику во время монтажа. Ранее эти работы были временно приостановлены из-за аномальной жары с температурой воздуха выше +40 градусов.
Сейчас, так как температура понизилась, работы продолжаются по плану. Также население не несет никаких затрат на демонтаж, монтаж, профилактику и установку.