Yo‘l harakati xavfsizligi va transport rivoji uchun yangi chora
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyov raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida yo‘l harakati xavfsizligini oshirish, yo‘l infratuzilmasini yaxshilash hamda yo‘llardagi tirbandliklarni kamaytirish choralari muhokama qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Yig‘ilishda shaharlararo va mintaqalararo jamoat transportini rivojlantirishning muhimligi alohida ta’kidlandi. Ushbu maqsadga erishish uchun transport sohasini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yangi chora-tadbirlar joriy etilishi belgilangani ma’lum qilindi.
Asosiy qo‘llab-quvvatlash choralari quyidagilardan iborat: shaharlarga va mintaqalararo yo‘nalishlarda faoliyat yurituvchi avtobus va mikroavtobuslar har bir tashilgan yo‘lovchi uchun subsidiya oladi; avtobuslar uchun amal qilayotgan utilizatsiya yig‘imi bo‘yicha imtiyozlar yana uch yilga uzaytiriladi va endi mikroavtobuslarga ham taalluqli bo‘ladi; ilgari faqat sayyohlik avtobuslari va mikroavtobuslariga berilgan bojxona imtiyozlari jamoat transportiga ham uch yil davomida qo‘llanadi. Ushbu imtiyozlardan foydalana olish uchun tadbirkorlar ikki shartga rioya etishi lozim: tasdiqlangan yo‘l harakati jadvaliga qat’iy amal qilish va elektron to‘lov tizimiga o‘tib, daromadlarning oshkoraligini ta’minlash.
Ushbu chora-tadbirlar transport xizmatlarining sifatini oshirish hamda jamoat transportining mavjudligi va qulayligini rivojlantirishga qaratilgan.

Новая мера для безопасности дорожного движения и развития транспорта
На видеоселекторном заседании под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева обсуждались меры по повышению безопасности дорожного движения, улучшению дорожной инфраструктуры и снижению пробок на дорогах. Об этом сообщает Upl.uz.
На заседании особо подчеркивалось значение развития междугороднего и межрегионального общественного транспорта. Было сообщено, что для достижения этой цели будут внедрены новые меры, направленные на поддержку транспортной сферы.
Основные меры поддержки включают следующее: автобусы и микроавтобусы, работающие на городских и межрегиональных маршрутах, будут получать субсидии за каждого перевезенного пассажира; льготы по действующему сбору за утилизацию для автобусов будут продлены еще на три года и теперь также будут касаться микроавтобусов; ранее предоставленные таможенные льготы только для туристических автобусов и микроавтобусов будут применяться к общественному транспорту в течение трех лет. Чтобы воспользоваться этими льготами, предприниматели должны соблюдать два условия: строго следовать утвержденному расписанию движения и перейти на электронную платежную систему, обеспечивая прозрачность доходов.
Эти меры направлены на повышение качества транспортных услуг и развитие доступности и удобства общественного транспорта.