2024 yil 10 iyuldan boshlab O‘zbekistonda ipoteka kreditlari uchun subsidiya olish bo‘yicha arizalar qabul qilinmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Arizalarni my.gov.uz portali orqali onlayn tarzda yoki bevosita davlat xizmatlari markazlarida topshirish mumkin. Subsidiya olish uchun daromadi Toshkent shahrida 2,7 dan 9,2 gacha bo‘lgan eng kam ish haqiga teng yoki undan kam bo‘lmagan shaxslar, shuningdek viloyatlar va Qoraqalpog‘iston Respublikasida esa 2,7 dan 8 gacha eng kam ish haqiga teng daromadga ega bo‘lgan fuqarolar murojaat qilishi mumkin.
Bir mehnatga haq to‘lash miqdori (MHR) 1 155 000 so‘mni tashkil etadi. Subsidiya miqdori ipoteka kreditining dastlabki badalining 15 foizini qoplashga va dastlabki besh yil davomida yillik foiz stavkasi 12 foizdan oshgan qismning bir qismini qoplashga yo‘naltiriladi.
Ushbu subsidiya fuqarolarning ipoteka kreditini olishdagi moliyaviy yukini kamaytirishga yordam beradi. Ariza topshirish jarayoni va talablar to‘g‘risida batafsil ma’lumotni my.gov.uz rasmiy portalidan olishingiz mumkin.

Заявки на субсидии по ипотеке принимаются с 10 июля
С 10 июля 2024 года в Узбекистане начинаются прием заявлений на получение субсидий по ипотечным кредитам. Об этом сообщает Upl.uz.
Заявления можно подавать онлайн через портал my.gov.uz или непосредственно в центрах государственных услуг. На субсидию могут претендовать лица с доходом, равным или не превышающим минимальную заработную плату в 2,7 до 9,2 в Ташкенте, а также граждане, имеющие доход, равный минимальной заработной плате в 2,7 до 8 в регионах и Республике Каракалпакстан.
Размер одной минимальной заработной платы (МЗП) составляет 1 155 000 сумов. Сумма субсидии направляется на покрытие 15 процентов первоначального взноса по ипотечному кредиту и на частичное покрытие суммы, превышающей 12 процентов годовой процентной ставки в течение первых пяти лет.
Эта субсидия поможет гражданам снизить финансовую нагрузку при получении ипотечного кредита. Подробную информацию о процессе подачи заявлений и требованиях можно получить на официальном портале my.gov.uz.