Erta nikohlar uchun javobgarlik kuchaytiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev erta nikohlar uchun javobgarlikni kuchaytirishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini ishlab chiqishni topshirdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Davlat rahbari ilgari mahallalarda jinoyatlarning oldini olish va qonun ustuvorligini ta’minlash choralari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi. Taqdimotda ayniqsa erta nikohlar va erta tug‘ilishlarning oldini olish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bosh prokuratura boshqarmasi o‘rinbosari Murodbek Mahmudov davlat rahbarining ushbu turdagi huquqbuzarliklar uchun javobgarlikni kuchaytirish maqsadida yangi qonun loyihasini ishlab chiqishni topshirganini tasdiqladi. Hozirgi vaqtda O‘zbekistonda nikoh yoshiga yetmagan shaxslar bilan haqiqiy nikoh munosabatlari uchun 5 dan 10 bazaviy hisoblash miqdorigacha jarima belgilangan.
Nikoh yoshiga yetmagan shaxsni turmushga berish yoki olish uchun esa jarima 7 dan 15 bazaviy hisoblash miqdorigacha bo‘lishi mumkin. Ma’muriy jazolar qo‘llangandan so‘ng jinoyat javobgarligi yuzaga keladi.
Nikoh yoshiga yetmagan shaxs bilan haqiqiy nikoh munosabatlariga kirishish uchun 20 dan 30 bazaviy hisoblash miqdorigacha jarima, 240 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki 1 yilgacha tuzatish ishlari jazosi qo‘llanilishi mumkin. Nikoh yoshiga yetmagan shaxsni turmushga berish yoki olish uchun esa jarima 30 dan 50 bazaviy hisoblash miqdorigacha, 240 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki 2 yilgacha tuzatish ishlari jazosi belgilangan.

Ответственность за ранние браки будет усилена
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поручил разработать законопроект, предусматривающий ужесточение ответственности за ранние браки. Об этом сообщает Upl.uz.
Глава государства ознакомился с презентацией мер по предотвращению преступлений и обеспечению верховенства закона на местах. В презентации особое внимание было уделено вопросам предотвращения ранних браков и ранних родов.
Заместитель начальника управления Генеральной прокуратуры Муродбек Махмудов подтвердил, что глава государства поручил разработать новый законопроект с целью ужесточения ответственности за такого рода правонарушения. В настоящее время в Узбекистане за фактические брачные отношения с лицами, не достигшими брачного возраста, предусмотрен штраф от 5 до 10 базовых расчетных величин.
За выдачу замуж или вступление в брак с лицом, не достигшим брачного возраста, штраф может составлять от 7 до 15 базовых расчетных величин. После применения административных наказаний возникает уголовная ответственность.
За вступление в фактические брачные отношения с лицом, не достигшим брачного возраста, может быть назначен штраф от 20 до 30 базовых расчетных величин, обязательные общественные работы до 240 часов или исправительные работы до 1 года. За выдачу замуж или вступление в брак с лицом, не достигшим брачного возраста, штраф составляет от 30 до 50 базовых расчетных величин, обязательные общественные работы до 240 часов или исправительные работы до 2 лет.