G‘ijduvonda davlat xodimi firibgarlikda ushlandi
Jinoyat ishlari bo‘yicha Departamentning matbuot xizmati xabar berishicha, firibgarlikda gumon qilingan shaxs qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
G‘ijduvon tuman Departamenti xodimlari va Milliy xavfsizlik xizmatining hamkorligida o‘tkazilgan maxsus operatsiya davomida G‘ijduvon tuman davlat kadastri palatasi bo‘limining bosh mutaxassisi ushlangan. Qo‘lga olish harakati 2000 AQSh dollari miqdoridagi avans pulini olayotgan paytda amalga oshirildi.
Gumonlanuvchi 4000 AQSh dollariga MChJ "Bobur" hududida joylashgan davlat zaxirasidagi 5 sotix yer maydonini boshqa fuqaroning nomiga rasmiylashtirishni va’da qilgan. Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” hamda “Jinoyatga tayyorgarlik ko‘rish va jinoyatga urinish” moddalari asosida jinoiy ish qo‘zg‘atilgan.
Hozirda tergov harakatlari davom etmoqda. Bu hodisa davlat mulkini himoya qilish va qonun ustuvorligini ta’minlash borasida olib borilayotgan ishlarning samarasi hisoblanadi.

В Гиждуване государственный служащий был задержан за мошенничество
По сообщению пресс-службы Департамента уголовных дел, задержан человек, подозреваемый в мошенничестве. Об этом сообщает Upl.uz.
В ходе специальной операции, проведенной сотрудниками Гиждуванского районного департамента и Национальной службы безопасности, был задержан главный специалист отдела Гиждуванского районного государственного кадастра. Задержание произошло в момент получения аванса в размере 2000 долларов США.
Подозреваемый пообещал оформить 5 соток земли, находящейся в государственной резерве, на имя другого гражданина за 4000 долларов США в районе ООО "Бобур". По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям "Мошенничество" и "Приготовление к преступлению и покушение на преступление" Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В настоящее время продолжаются следственные действия. Этот инцидент является результатом работы по защите государственной собственности и обеспечению верховенства закона.