Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati xodimining ma’lum qilishicha, Andijon viloyat soliq boshqarmasi tadbirkorlik sub’ektlarini qo‘llab-quvvatlash va xizmat ko‘rsatish bo‘limi xodimi ushlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu xodim 2500 AQSh dollarini olgan paytda qo‘lga olingan. Pul mablag‘lari Altynkul tumanida radiotelevidenie uskunalarini sotuvchi mas’uliyati cheklangan jamiyat asoschisidan olindi.
Aniqlanishicha, ushbu pul mablag‘lari soliq tekshiruvi o‘tkazilmasligi evaziga talab qilingan. Soliq hisobotlaridagi kamchiliklar sababli tekshiruvdan o‘tmaslik uchun xodim jami 3000 dollar talab qilgan, shundan dastlab 500 dollar avans sifatida qabul qilingan.
Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” va “Poraxo‘rlikka vositachilik qilish” moddalariga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov ishlari davom etmoqda.
Ushbu holat korrupsiya va poraxo‘rlikka qarshi kurash bo‘yicha davlat siyosatining qat’iyligini yana bir bor tasdiqlaydi.

В Андижане налоговый работник был задержан за получение взятки
Согласно информации пресс-службы Государственной службы безопасности, был задержан сотрудник отдела поддержки и обслуживания предпринимательских субъектов налогового управления Андижанской области. Об этом сообщает Upl.uz.
Этот сотрудник был задержан в момент получения 2500 долларов США. Денежные средства были получены от учредителя общества с ограниченной ответственностью, продающего радиотелевизионное оборудование в Алтынкульском районе.
Установлено, что эти денежные средства были запрошены за то, чтобы не проводить налоговую проверку. Из-за недостатков в налоговых отчетах сотрудник запросил в общей сложности 3000 долларов, из которых первоначально было принято 500 долларов в качестве аванса.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям "Мошенничество" и "Посредничество во взяточничестве" Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время проводятся следственные действия.
Данный случай еще раз подтверждает строгость государственной политики в борьбе с коррупцией и взяточничеством