9 iyulda O‘zbekistonda issiq va chang bo‘roni kutilmoqda
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati markazi (O‘zgidromet) xabar berdi. Bugun, 9 iyul kuni, O‘zbekistonning ko‘p hududlarida quruq va issiq ob-havo kutilmoqda.
Kunduzi yog‘ingarchilik kuzatilmaydi, faqat Farg‘ona vodiysining ayrim joylarida qisqa muddatli yomg‘ir va chaqmoq bo‘lishi mumkin. Shamol soatiga 7-12 metr tezlikda esadi, ayrim joylarda shamolning tezligi 13-18 metrga yetib, chang bo‘roniga sabab bo‘lishi mumkin.
Harorat 33-38 daraja issiqni tashkil etadi, janubiy hududlar va cho‘l zonasida esa harorat 39-41 darajagacha ko‘tarilishi mumkin. Poytaxt Toshkent shahrida yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Shamol o‘rtacha tezlikda, 3-8 metr/sekund bo‘ladi, ba’zi joylarda esa 10-12 metr/sekundgacha kuchayadi va chang bo‘roni kuzatilishi mumkin. Havo harorati 35-37 daraja issiqni tashkil etadi.
Tog‘oldi va tog‘li hududlarda esa ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, chaqmoq bo‘lishi ehtimoli bor. Sel xavfi mavjud.
Shamol tezligi 7-12 metr/sekund, kuchayishi esa 13-18 metr/sekundgacha yetadi. Bu hududlarda havo harorati biroz qulayroq bo‘lib, 25-30 daraja orasida bo‘ladi.
Umuman olganda, bugungi ob-havo issiq va quruq bo‘lib, ayrim joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi mumkinligi inobatga olinishi zarur.

9 июля в Узбекистане ожидается жара и песчаная буря
На территории Узбекистана была предоставлена информация о погоде на 9 июля. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщило Центральное управление гидрометеорологии Республики Узбекистан (Узгидромет). Сегодня, 9 июля, в большинстве регионов Узбекистана ожидается сухая и жаркая погода.
Днем осадки не ожидаются, только в некоторых местах Ферганской долины возможны кратковременные дожди и грозы. Ветер будет дуть со скоростью 7-12 метров в секунду, в некоторых местах скорость ветра может достигать 13-18 метров, что может привести к пыльной буре.
Температура составит 33-38 градусов тепла, в южных районах и пустынной зоне температура может подняться до 39-41 градуса. В столице Ташкенте осадки не ожидаются.
Ветер будет средней силы, 3-8 метров/секунду, в некоторых местах он может усилиться до 10-12 метров/секунду, и возможна пыльная буря. Температура воздуха составит 35-37 градусов тепла.
В предгорьях и горных районах в некоторых местах возможны кратковременные дожди и грозы. Существует риск наводнений.
Скорость ветра составит 7-12 метров/секунду, усиление может достигать 13-18 метров/секунду. В этих районах температура воздуха будет немного более комфортной, в пределах 25-30 градусов.
В целом, сегодняшняя погода будет жаркой и сухой, необходимо учитывать возможность кратковременных дождей в некоторых местах