2024 yilda chiqindilar katta hajmda tashildi
2024 yilda maxsus avtotransport orqali turli turdagi chiqindilar katta hajmda olib chiqildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlarida ko‘rsatilgan. Ushbu davr mobaynida maxsus avtotransport yordamida quyidagi chiqindilar tashildi: qattiq maishiy chiqindilar 41,3 million kub metr, suyuq maishiy chiqindilar 1,9 million kub metr, qurilish chiqindilari 1,6 million kub metr, qor 900 tonna va boshqa chiqindilar 109,5 ming tonnani tashkil etdi.
Chiqindilarni boshqarish O‘zbekiston kommunal xo‘jaligining muhim yo‘nalishlaridan biridir. Tashilayotgan chiqindilarning katta hajmi infratuzilmani doimiy ravishda rivojlantirish, avtoparkni modernizatsiya qilish va chiqindilarni qayta ishlash hamda utilizatsiya qilish uchun yangi texnologiyalar joriy etishni talab etadi.
Shunday qilib, chiqindilarni samarali boshqarish ekologik muhitni saqlash va aholining sifatli yashash sharoitlarini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. Davlat va jamoat tashkilotlari bu borada doimiy e’tibor qaratib, ilg‘or tajribalarni joriy etish ustida ishlamoqda.

В 2024 году отходы были выброшены в большом объеме
В 2024 году различные виды отходов были вывезены в большом объеме с помощью специального автотранспорта. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта информация указана в данных Государственного комитета статистики Республики Узбекистан. В этот период с помощью специального автотранспорта были вывезены следующие отходы: твердые бытовые отходы — 41,3 миллиона кубических метров, жидкие бытовые отходы — 1,9 миллиона кубических метров, строительные отходы — 1,6 миллиона кубических метров, снег — 900 тонн и другие отходы составили 109,5 тысячи тонн.
Управление отходами является одним из важных направлений коммунального хозяйства Узбекистана. Большой объем вывозимых отходов требует постоянного развития инфраструктуры, модернизации автопарка и внедрения новых технологий для переработки и утилизации отходов.
Таким образом, эффективное управление отходами имеет важное значение для сохранения экологической среды и обеспечения качественных условий жизни населения. Государственные и общественные организации постоянно уделяют этому внимание и работают над внедрением передового опыта.