Chet tili o‘qituvchilaridan xalqaro sertifikat talab qilinadi
2025/26 o‘quv yilining boshidan boshlab O‘zbekistonda chet tillari o‘qituvchilarining malakasiga qo‘yiladigan talablar kuchaytiriladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Endilikda umumta’lim, o‘rta maxsus va kasb-hunar ta’limi muassasalarida ishlovchi barcha o‘qituvchilar uchun til bilish darajasini tasdiqlovchi xalqaro sertifikatning mavjudligi majburiy hisoblanadi. Sertifikat darajasi kamida B2 bo‘lishi lozim.
Ushbu muhim o‘zgarish 2021 yil 19 maydagi hukumat qarorida belgilangan. Agar o‘qituvchilar sentyabr oyiga qadar talab qilinadigan sertifikatni taqdim eta olmasa, ularning mehnat shartnomalari bekor qilinishi mumkin.
Shu tariqa, davlat ta’lim tizimida chet tillarini o‘qitish sifati va samaradorligini oshirish maqsadida yangi tartib joriy etilmoqda. Bu esa o‘qituvchilarning malakasini oshirish va xalqaro standartlarga javob beruvchi bilim darajasini ta’minlashga qaratilgan.

От преподавателей иностранных языков требуется международный сертификат
С начала учебного года 2025/26 в Узбекистане ужесточаются требования к квалификации учителей иностранных языков. Об этом сообщает Upl.uz.
Теперь наличие международного сертификата, подтверждающего уровень владения языком, является обязательным для всех учителей, работающих в учреждениях общего, среднего специального и профессионального образования. Уровень сертификата должен быть не ниже B2.
Это важное изменение было установлено постановлением правительства от 19 мая 2021 года. Если учителя не смогут предоставить требуемый сертификат до сентября, их трудовые договоры могут быть расторгнуты.
Таким образом, вводится новый порядок с целью повышения качества и эффективности преподавания иностранных языков в государственной системе образования. Это направлено на повышение квалификации учителей и обеспечение уровня знаний, соответствующего международным стандартам.