Ikkinchi oliy ta’limga onlayn ro‘yxatdan o‘tish boshlandi
O‘zbekistonda ikkinchi va keyingi mutaxassislik bo‘yicha oliy ta’lim muassasalarida o‘qishga ro‘yxatdan o‘tish boshlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ro‘yxatdan o‘tish jarayoni to‘liq onlayn tarzda, yagona portal my.edu.uz orqali amalga oshiriladi. Arizalar qabul qilish muddati 2025 yil 10 avgustgacha davom etadi.
Ikkinchi oliy ma’lumot olish uchun ariza beruvchilar bir nechta oddiy qadamlarni bajarishlari lozim. Avvalo, pasport ma’lumotlari va shaxsiy identifikatsiya raqami (PINFL) ko‘rsatiladi.
Keyin diplom va unga ilova qilingan hujjatlarning skaner nusxalari yuklanadi. So‘ngra, o‘qishni istagan universitet va ta’lim yo‘nalishi tanlanadi.
Ikkinchi mutaxassislik bo‘yicha ta’lim shartnoma asosida olib boriladi. Qabul kvotalari oliy ta’lim muassasalari o‘z resurslari va imkoniyatlariga qarab belgilanadi.
Ikkinchi oliy ma’lumot olish imkoniyati faoliyat sohasini o‘zgartirmoqchi bo‘lganlar, kasbiy ko‘nikmalarini kengaytirmoqchi yoki malakasini oshirmoqchi bo‘lganlar orasida keng talabga ega. Shuningdek, hozirda davlat oliy ta’lim muassasalarining magistratura bosqichiga hujjatlar qabul qilinmoqda.

Началась онлайн-регистрация на второе высшее образование
В Узбекистане началась регистрация на обучение в высших учебных заведениях по вторичной и последующим специальностям. Об этом сообщает Upl.uz.
Процесс регистрации полностью осуществляется онлайн через единый портал my.edu.uz. Срок подачи заявлений продлится до 10 августа 2025 года.
Для получения второго высшего образования заявители должны выполнить несколько простых шагов. Прежде всего, необходимо указать данные паспорта и номер личной идентификации (PINFL).
Затем загружаются сканированные копии диплома и приложенных к нему документов. Далее выбирается университет и направление обучения, в котором желает учиться заявитель.
Обучение по вторичной специальности осуществляется на договорной основе. Приемные квоты устанавливаются высшими учебными заведениями в зависимости от их ресурсов и возможностей.
Возможность получения второго высшего образования пользуется большим спросом среди тех, кто хочет изменить сферу деятельности, расширить свои профессиональные навыки или повысить квалификацию. Также в настоящее время принимаются документы на магистратуру в государственных высших учебных заведениях.