O‘zbekiston Respublikasida davlat boshqaruvi tizimida yangi islohotlar bosqichi boshlangan bo‘lib, uning eng muhim qismi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi faoliyatining tugatilishi hisoblanadi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu qaror Prezident Shavkat Mirziyoyevning “Davlat boshqaruvi tizimida samaradorlik, proaktivlik va natijadorlikni oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni doirasida qabul qilingan keng qamrovli islohotlarning bir qismidir. Tugatilgan agentlikning moddiy-texnik va kadrlar bazasi asosida milliy kontent ishlab chiqarish markazi tashkil etilishi rejalashtirilgan bo‘lib, uning vazifalari va vakolatlari yaqin vaqt ichida aniq belgilab beriladi.
Ushbu o‘zgarishlar Prezident ma’muriyatining chuqur qayta tashkil etilishi fonida amalga oshirilmoqda. Endilikda ma’muriyat yangilangan tamoyillar asosida faoliyat yuritadi.
Asosiy yangiliklardan biri barcha normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari majburiy ekspertizadan o‘tishi va ilmiy tadqiqotlarga asoslanishi talabidir. Buning uchun Prezident ma’muriyatidagi tahliliy institutlar faol jalb qilinadi, shuningdek, mahalliy va xorijiy ekspert va olimlarning tavsiyalari hisobga olinadi.
Bu yondashuv qabul qilinayotgan qarorlar sifatini va asoslanganligini oshirishga qaratilgan. Islohotlarning strategik yo‘nalishlarini amalga oshirish uchun maxsus loyiha idoralari tashkil etilmoqda.
Shu bilan birga, Prezident ma’muriyatida komplayens tizimi joriy etilmoqda. Bu choralar qonuniylikning tizimli nazoratini ta’minlash, ijro intizomini mustahkamlash va ayniqsa, korrupsiya xavfini oldini olish mexanizmlarini yaratishga yo‘naltirilgan.
Davlat organlarining faoliyati shaffofligi ustuvor yo‘nalishlardan biri hisoblanadi. Yangi tuzilma doirasida Prezidentning alohida yo‘nalishlar bo‘yicha vakillari lavozimlari tashkil etiladi va ular o‘z sohalari uchun shaxsiy javobgarlikni oladi.
Islohotlar hokimiyat va jamiyat o‘rtasidagi munosabatlar tizimini ham bevosita ta’sir qiladi. Hujjatda davlat organlari, jumladan, hududiy hokimlarning fuqarolarga hisobdorligini oshirish nazarda tutilgan.
Buning uchun matbuot kotiblarining instituti mustahkamlanadi, ular yangi vakolat va vositalar bilan ta’minlanadi. Aholi bilan samarali muloqot va ommaviy axborot vositalari bilan ish olib borishning yangi tizimi joriy etiladi, bu davlat va jamiyat o‘rtasidagi muloqotni tizimli va natijali qilishga xizmat qiladi.
Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi 2019 yilda tashkil etilgan bo‘lib, dastlabki faoliyati davomida O‘zbekiston Prezidenti katta qizi Sayyora Mirziyoyeva boshchiligida bo‘lgan. Bu esa agentlikka mamlakatning ommaviy axborot va siyosiy sohalarida alohida mavqe va ta’sir berib kelgan.

Информационное агентство будет закрыто, и откроется новый центр
В Республике Узбекистан начался новый этап реформ в системе государственного управления, важнейшей частью которого является ликвидация деятельности Агентства информационных и массовых коммуникаций. Об этом сообщает Upl.uz.
Это решение является частью широкомасштабных реформ, принятых в рамках указа Президента Шавката Мирзиёева «О мерах по повышению эффективности, проактивности и результативности системы государственного управления». Планируется создание центра по производству национального контента на базе ликвидированного агентства, его задачи и полномочия будут четко определены в ближайшее время.
Эти изменения осуществляются на фоне глубокой реорганизации аппарата Президента. Теперь аппарат будет работать на основе обновленных принципов.
Одним из основных нововведений является требование о том, чтобы все проекты нормативно-правовых актов проходили обязательную экспертизу и основывались на научных исследованиях. Для этого активно будут привлекаться аналитические институты в аппарате Президента, а также учитываться рекомендации местных и зарубежных экспертов и ученых.
Этот подход направлен на повышение качества и обоснованности принимаемых решений. Для реализации стратегических направлений реформ создаются специальные проектные офисы.
В то же время в аппарате Президента внедряется система комплаенса. Эти меры направлены на обеспечение системного контроля за законностью, укрепление исполнительной дисциплины и, в частности, создание механизмов предотвращения коррупционных рисков.
Прозрачность деятельности государственных органов является одним из приоритетных направлений. В рамках новой структуры будут созданы должности представителей Президента по отдельным направлениям, которые возьмут на себя личную ответственность за свои сферы.
Реформа также непосредственно повлияет на систему отношений между властью и обществом. В документе предусмотрено повышение подотчетности государственных органов, включая территориальных хокимов, перед гражданами.
Для этого будет укреплен институт пресс-секретарей, которые будут обеспечены новыми полномочиями и инструментами. Будет внедрена новая система эффективного общения с населением и работы с средствами массовой информации, что будет способствовать системному и результативному взаимодействию между государством и обществом.
Агентство информационных и массовых коммуникаций было создано в 2019 году и в начале своей деятельности находилось под руководством супруги Президента, известной общественной деятельницы Сайёры Мирзиёевой. Это придавало агентству особый статус и влияние в области массовой информации и политики страны.