Yashash joyida ro‘yxatga olish tartibi o‘zgardi
2025-yil 10-iyulda “O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining, chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning yashash va vaqtinchalik istiqomat joyida ro‘yxatga olinishi to‘g‘risida”gi Qonun qabul qilindi (№ ZRU–1074). Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu qonun aholi hisobini yuritish jarayonini soddalashtirish va tizimlashtirish maqsadida ishlab chiqildi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Qonunga muvofiq, endilikda yashash joyiga yoki vaqtinchalik istiqomat joyiga ro‘yxatga olinishi kerak bo‘lgan shaxslarni yashash joyini taqdim etuvchi uy egasi yoki undan foydalanish huquqiga ega shaxs o‘z vaqtida ro‘yxatga olish majburiyatiga ega. Mehmonxonalar, hostellar va boshqa turar joylarda istiqomat qiluvchi shaxslar uchun esa ro‘yxatga olish xabar berish tartibida amalga oshiriladi.
Bu jarayon “E-mehmon” maxsus tizimi orqali mas’ul xodimlar tomonidan bajariladi. Doimiy ravishda chet elda yashovchi O‘zbekiston fuqarolari mamlakatga kirganlaridan keyin 10 ish kuni ichida yashash yoki vaqtinchalik istiqomat joyida ro‘yxatdan o‘tishlari shart.
Fuqarolar yashash joyida ro‘yxatdan o‘tish uchun quyidagi qulay usullardan foydalanishlari mumkin: - Ichki ishlar organlarining migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘limlarida; - Davlat xizmatlari markazlarida; - Davlat xizmatlari yagona interaktiv portali (my.gov.uz) orqali. Yangi qonundagi muhim talablaridan biri shundaki, yashash yoki vaqtinchalik istiqomat joyida ro‘yxatga olishda ijtimoiy yashash maydonining normativlariga rioya qilinishi lozim.

Порядок регистрации по месту жительства изменился
10 июля 2025 года был принят Закон "О регистрации граждан Республики Узбекистан, иностранных граждан и лиц без гражданства по месту жительства и временного пребывания" (№ ZRU–1074). Об этом сообщает Upl.uz.
Данный закон был разработан с целью упрощения и систематизации процесса учета населения. Об этом сообщила пресс-служба Министерства юстиции Республики Узбекистан.
Согласно закону, теперь лица, которые должны быть зарегистрированы по месту жительства или временного пребывания, обязаны своевременно зарегистрироваться владельцем жилья или лицом, имеющим право на его использование. Для лиц, проживающих в гостиницах, хостелях и других местах проживания, регистрация будет осуществляться в уведомительном порядке.
Этот процесс будет выполняться ответственными сотрудниками через специальную систему "E-mehmon". Граждане Узбекистана, постоянно проживающие за границей, обязаны зарегистрироваться по месту жительства или временного пребывания в течение 10 рабочих дней после въезда в страну.
Граждане могут воспользоваться следующими удобными способами для регистрации по месту жительства: - В отделах миграции и оформления гражданства органов внутренних дел; - В центрах государственных услуг; - Через единый интерактивный портал государственных услуг (my.gov.uz). Одним из важных требований нового закона является то, что при регистрации по месту жительства или временного пребывания необходимо соблюдать нормативы социальной жилой площади.