Toshkentda kiberfiribgarlik guruhi ushlangan
Toshkent shahrida kiberfiribgarlik bilan shug‘ullangan guruh aniqlanib, fuqarolarning bank kartalaridan taxminan bir milliard so‘m o‘g‘irlagani ma’lum bo‘ldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Jinoyatchilar Telegram messenjeri orqali zararli dasturiy ta’minotni tarqatish usulidan foydalangan. Ichki ishlar vazirligi, tezkor-qidiruv departamenti va kiberxavfsizlik markazi tomonidan ushbu jinoyatchilar qo‘lga olinganligi haqida Toshkent shahar kiberxavfsizlik markazi matbuot xizmati xabar berdi.
Guruh a’zolari Android qurilmalari uchun mo‘ljallangan .apk formatidagi zararli fayllarni Telegram orqali tarqatgan. Ushbu fayl telefonlarga o‘rnatilgach, jinoyatchilar foydalanuvchilarning SMS-xabarlari, kontaktlari, qo‘ng‘iroq tarixlari va boshqa shaxsiy ma’lumotlariga to‘liq kirish huquqini qo‘lga kiritgan.
Bu ma’lumotlardan foydalanib, ular bank kartalaridan pulni osonlik bilan o‘g‘irlagan. Surishtiruv davomida guruh tarkibida turli davlatlardan fuqarolar borligi aniqlangan.
Jinoyatchilar Telegramda yopiq guruh tashkil qilib, unda virus o‘rnatgan foydalanuvchilarning bank kartalari ma’lumotlari va moliyaviy operatsiyalarni tasdiqlash uchun zarur bo‘lgan SMS-kodlarni saqlagan. Qo‘lga olingan shubhalilarning telefonlari tekshirilib, 177 ta bank kartasidan jami o‘g‘irlangan mablag‘lar miqdori bir milliard so‘mga yaqin ekanligi aniqlangan.
Butun firibgarlik sxemasi va pul o‘g‘irliklari maxsus tashkil etilgan qo‘ng‘iroq markazi orqali boshqarilgan. Hozirda respublika hududida boshqa ishtirokchilarni aniqlash bo‘yicha tezkor-qidiruv ishlari davom etmoqda.
Ushbu holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi (“Firibgarlik”) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Gumonlanuvchilar ushlangan, jinoyat to‘liq fosh etilishi va barcha aybdorlar javobgarlikka tortilishi uchun faol tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Ташкенте задержана группа кибер-мошенников
В Ташкенте была выявлена группа, занимающаяся киберпреступностью, которая, по предварительным данным, похитила около одного миллиарда суммов с банковских карт граждан. Об этом сообщает Upl.uz.
Преступники использовали метод распространения вредоносного программного обеспечения через мессенджер Telegram. Об этом сообщили в пресс-службе Ташкентского городского центра кибербезопасности, что данная группа была задержана совместно с Министерством внутренних дел и оперативно-розыскным департаментом.
Члены группы распространяли вредоносные файлы в формате .apk, предназначенные для устройств Android, через Telegram. После установки этого файла на телефоны, преступники получили полный доступ к SMS-сообщениям, контактам, истории звонков и другим личным данным пользователей.
Используя эту информацию, они легко похищали деньги с банковских карт. В ходе расследования было установлено, что в группе есть граждане из разных стран.
Преступники создали закрытую группу в Telegram, где хранили данные банковских карт пользователей, установивших вирус, а также SMS-коды, необходимые для подтверждения финансовых операций. Телефоны задержанных подозреваемых были проверены, и было установлено, что общая сумма похищенных средств с 177 банковских карт составляет около одного миллиарда суммов.
Вся схема мошенничества и кражи денег управлялась через специально организованный колл-центр. В настоящее время продолжаются оперативно-розыскные мероприятия по выявлению других участников на территории республики.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан ("Мошенничество"). Подозреваемые задержаны, проводятся активные следственные действия для полного раскрытия преступления и привлечения всех виновных к ответственности.