Uchtepa City qurilishi vaqtincha to‘xtatildi
Qurilish va kommunal xizmatlar vazirligi Uchtepa City turar joy majmuasining qurilish maydonchasida barcha ishlarning vaqtinchalik to‘xtatilganligi haqida rasmiy bayonot berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
11 iyulda e’lon qilingan bu hujjatda amalga oshirilayotgan ishlar bilan oldin tasdiqlangan loyiha hujjatlari orasida jiddiy nomuvofiqliklar mavjudligi ta’kidlangan. Bu holat vazirlik tomonidan qat’iy choralar ko‘rilishiga sabab bo‘ldi.
Loyihani Great Vertex kompaniyasi amalga oshirmoqda. Dastlab, bu loyiha Uchtepa tumanidagi ko‘p qavatli avtoturargohni rekonstruksiya qilish va uni ko‘p funksiyali turar joy binosiga aylantirishni nazarda tutgan.
Ushbu yer maydoni 2018 yilda sobiq tuman hokimi Shavkatbek Irgashov tomonidan Elegant Avto Servis kompaniyasiga berilgan edi. Keyinchalik yer huquqlari Great Vertexga o‘tgan va 2019 yilda obyektning maqsadi o‘zgartirilishi hamda to‘liq rekonstruksiya qilinishi uchun rasmiy ruxsatnoma berilgan.
Great Vertex qurilish sohasida faoliyat yurituvchi kompaniya bo‘lib, 2019 yil aprel oyida tashkil topgan. Uning ustav fondi 2,57 milliard so‘mdan ortiq ekanligi davlat registridan ma’lum bo‘ladi.
Ruxsatnoma olish jarayoni 2019 yil 6 noyabrda tuman qurilish bo‘limidan boshlangan, keyinchalik Toshkent shahar bosh qurilish boshqarmasi tomonidan 2020 yil 21 mayda arxitektura va rejalashtirish topshirig‘i berilgan. Loyiha hujjatlari Npts Masshtab Proyekt Stroy tashkiloti tomonidan tayyorlangan va eskiz loyihasi 2023 yil 23 iyunda tasdiqlangan.
2024 yil 31 yanvarda esa buyurtmachi tashabbusi bilan hujjatlar qayta rasmiylashtirilgan. Hozirgi vaziyatga olib kelgan asosiy sabab 2025 yil 28 fevralda quruvchi kompaniya tomonidan ko‘tarilgan qavatlar sonini ko‘paytirish so‘rovi rad etilgani bo‘ldi.
Arxitektura va shaharsozlik kengashining qaroriga ko‘ra, dastlab kelishilgan 5 qavatli bino o‘rniga Great Vertex ikki 16 qavatli va uchta 8 qavatli korpuslarni qurishni boshlagan. Nazorat organlari aralashganda, qurilish maydonchasida qazish ishlari va poydevor qurilishi to‘liq yakunlangan, yer osti qismidagi montaj ishlari boshlangan edi.
Qurilish va kommunal xizmatlar sohasidagi inspeksiya 13 marta tekshiruv o‘tkazdi va qurilish ishlari loyihaga zid ravishda amalga oshirilayotganini aniqladi. Tekshiruv natijasida Great Vertex kompaniyasining mas’ul xodimiga ma’muriy javobgarlik kodeksining 99-moddasi 1-qismi bo‘yicha bayonnoma rasmiylashtirildi.
Vazirlik xabariga ko‘ra, qurilish ishlarini faqat barcha kamchiliklar bartaraf etilgach va loyiha normativ talablariga moslashtirilgach qayta boshlash mumkin bo‘ladi. Toshkent shahrining markaziy hududida 2022 yildan buyon yangi qurilish uchun ruxsatnoma berishga moratoriy amal qilmoqda.
Bu qaror poytaxtning tarixiy ko‘rinishini saqlash va yangi, muvozanatli bosh reja ishlab chiqish maqsadida qabul qilingan. Shunga qaramay, Uchtepa City kabi rekonstruksiya loyihalari ko‘pincha ushbu tartibga solishning noaniq hududiga tushib qolmoqda.

Строительство Uchtepa City временно приостановлено
Министерство строительства и коммунальных услуг официально заявило о временной приостановке всех работ на строительной площадке жилого комплекса Uchtepa City. Об этом сообщает Upl.uz.
В документе, опубликованном 11 июля, подчеркивается наличие серьезных несоответствий между выполняемыми работами и ранее утвержденными проектными документами. Эта ситуация привела к принятию строгих мер со стороны министерства.
Проект реализует компания Great Vertex. Изначально этот проект предусматривал реконструкцию многоэтажной автостоянки в районе Uchtepa и превращение ее в многофункциональное жилое здание.
Данный земельный участок был передан в 2018 году бывшим главой района Шавкатбеком Иргашевым компании Elegant Avto Servis. Позже права на землю были переданы компании Great Vertex, и в 2019 году было выдано официальное разрешение на изменение назначения объекта и его полную реконструкцию.
Great Vertex является компанией, работающей в сфере строительства, основанной в апреле 2019 года. Из государственного реестра известно, что ее уставный капитал составляет более 2,57 миллиарда сумов.
Процесс получения разрешения начался 6 ноября 2019 года в районном отделе строительства, затем 21 мая 2020 года было выдано задание на архитектуру и планировку городским управлением главного строительства Ташкента. Проектные документы были подготовлены организацией Npts Masshtab Proyekt Stroy, а эскизный проект был утвержден 23 июня 2023 года.
31 января 2024 года по инициативе заказчика документы были переоформлены. Основной причиной текущей ситуации стало отклонение запроса строительной компании на увеличение количества этажей, поднятых 28 февраля 2025 года.
Согласно решению архитектурного и градостроительного совета, вместо первоначально согласованного 5-этажного здания Great Vertex начала строительство двух 16-этажных и трех 8-этажных корпусов. Когда вмешались контрольные органы, на строительной площадке были полностью завершены земляные работы и строительство фундамента, начались монтажные работы в подземной части.
Инспекция в сфере строительства и коммунальных услуг провела 13 проверок и выявила, что строительные работы проводятся с нарушением проекта. В результате проверки был составлен протокол в отношении ответственного сотрудника компании Great Vertex по части 1 статьи 99 Кодекса об административной ответственности.
По информации министерства, строительные работы могут быть возобновлены только после устранения всех недостатков и приведения проекта в соответствие с нормативными требованиями. С 2022 года в центральной части Ташкента действует мораторий на выдачу разрешений на новое строительство.
Это решение было принято с целью сохранения исторического облика столицы и разработки нового, сбалансированного генерального плана. Тем не менее, такие проекты реконструкции, как Uchtepa City, часто попадают в неопределенную зону этого регулирования.