Wizz Air O‘zbekiston va BAA reyslarini to‘xtatadi
2025-yil 1-sentabrdan boshlab, Vengriyaning Wizz Air arzon aviakompaniyasi O‘zbekiston va Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) o‘rtasidagi reyslarni bekor qiladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu qaror Wizz Air Abu Dhabi sho‘ba aviakompaniyasining faoliyati to‘xtatilishi bilan bog‘liqdir. Wizz Air Abu Dhabi 2020-yil noyabr oyida ish boshlagan bo‘lib, 2022-yil dekabrdan Samarqandga, 2023-yil yanvardan esa Toshkentga parvozlar amalga oshirgan.
Endilikda Wizz Air o‘z faoliyatini markaziy va sharqiy Yevropa, shuningdek, Avstriya, Italiya va Buyuk Britaniya kabi g‘arbiy Yevropa davlatlariga qaratmoqchi. So‘nggi bir yil ichida kompaniya Yaqin Sharq mintaqasida operatsion qiyinchiliklarga duch kelgan.
Mintaqadagi siyosiy beqarorlik havo hududining tez-tez yopilishiga va keng miqyosdagi uzilishlarga sabab bo‘lib, bu esa iste’molchi talabining kamayishiga olib keldi. Bundan tashqari, normativ cheklovlar kompaniyaning asosiy bozorlariga kirish va faoliyatini kengaytirish imkoniyatlarini sezilarli darajada kamaytirdi.
Reuters ma’lumotlariga ko‘ra, bu cheklovlar ayniqsa Hindiston va Pokistonga taalluqlidir, bu mamlakatlarga aviakompaniya katta umidlar bog‘lagan edi. Abu-Dabining qattiq iqlimi va issiq sharoiti ham havo kemalarining samaradorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatdi.
Ushbu omillar Wizz Airning mintaqadagi arzon aviakompaniya modeli barqarorligini va Yevropadagi asosiy faoliyatdagi daromadliligini qiyinlashtirdi. Kompaniya bosh direktori Yozef Varadi ta’kidlaganidek, ta’minot zanjiridagi cheklovlar, siyosiy beqarorlik va bozorga kirishdagi qiyinchiliklar dastlabki rejalarga erishishni murakkablashtirdi.
Ular uchun bu qiyin qaror bo‘lgan, ammo mavjud sharoitda to‘g‘ri tanlovdir. Wizz Airning biznesining taxminan ikki uchdan bir qismi Markaziy va Sharqiy Yevropaga to‘g‘ri keladi.
Abu-Dabidagi operatsiyalar umumiy hajmning atigi 5 foizini tashkil etgan, g‘arbiy Yevropa davlatlari esa 30 foizdan kamroq ulushga ega. Hozirda Wizz Air Airbus A320 va A321 turidagi 237 ta samolyotga ega bo‘lib, keyingi besh yil ichida 280 ta yangi samolyot yetkazib berilishini kutmoqda.

Wizz Air приостанавливает рейсы между Узбекистаном и ОАЭ
С 1 сентября 2025 года венгерская бюджетная авиакомпания Wizz Air отменяет рейсы между Узбекистаном и Объединенными Арабскими Эмиратами (ОАЭ). Об этом сообщает Upl.uz.
Это решение связано с приостановкой деятельности дочерней компании Wizz Air Abu Dhabi. Wizz Air Abu Dhabi начала свою работу в ноябре 2020 года и с декабря 2022 года выполняла рейсы в Самарканд, а с января 2023 года — в Ташкент.
Теперь Wizz Air планирует сосредоточить свою деятельность на Центральной и Восточной Европе, а также на таких странах Западной Европы, как Австрия, Италия и Великобритания. В течение последнего года компания столкнулась с операционными трудностями в регионе Ближнего Востока.
Политическая нестабильность в регионе привела к частым закрытиям воздушного пространства и масштабным сбоям, что, в свою очередь, снизило потребительский спрос. Кроме того, нормативные ограничения значительно уменьшили возможности компании по выходу на основные рынки и расширению своей деятельности.
По данным Reuters, эти ограничения касаются в частности Индии и Пакистана, на которые авиакомпания возлагала большие надежды. Жесткий климат и жаркие условия в Абу-Даби также негативно сказались на эффективности воздушных судов.
Эти факторы затруднили устойчивость модели бюджетной авиакомпании Wizz Air в регионе и прибыльность основной деятельности в Европе. Как отметил генеральный директор компании Йозеф Варади, ограничения в цепочке поставок, политическая нестабильность и трудности с выходом на рынок усложнили достижение первоначальных планов.
Для них это было трудное решение, но в существующих условиях это правильный выбор. Примерно две трети бизнеса Wizz Air приходятся на Центральную и Восточную Европу.
Операции в Абу-Даби составили всего 5 процентов от общего объема, в то время как страны Западной Европы имеют долю менее 30 процентов. В настоящее время Wizz Air располагает 237 самолетами Airbus A320 и A321 и ожидает поставку 280 новых самолетов в течение следующих пяти лет.