Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi yig‘ilishida deputatlar jinoyatlarning oldini olishning samarali tizimini yaratishga qaratilgan qonun loyihasini birinchi o‘qishda ma’qulladilar. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Deputatlar ilgari mahallalardagi tayanch punktlar faoliyatini kuchaytirish va profilaktika bo‘yicha katta va kichik inspektor lavozimlarini joriy etish orqali jinoyatchilik holatlarini barqarorlashtirish uchun qadamlar qo‘yilganini ta’kidlashdi. Ammo hozirgacha faqat mahallalarda faoliyat yurituvchi profilaktika inspektorlari ichki ishlar organlari tizimida ish yuritish va choralar ko‘rish huquqiga ega edi.
Tayanch punktlardagi katta va kichik inspektorlar bunday vakolatga ega emas edi. Yangi qonun loyihasi ushbu inspektorlarga ma’muriy ishlarni ko‘rib chiqish va tegishli choralar ko‘rish huquqini beradi.
Shuningdek, amaldagi tizimda patrul-post xizmati inspektorlari ma’muriy bayonnomalar tuzishi mumkin, ammo ularni ko‘rib chiqish va qaror qabul qilish boshqa mas’ul shaxslarga, jumladan profilaktika inspektorlarining ortiqcha yukiga yuklatilgan. Bu fuqarolar uchun ishlarni hal qilishda vaqt yo‘qotilishiga olib keladi.
Shu sababli qonun loyihasi patrul-post xizmati inspektorlari tomonidan tuzilgan ma’muriy bayonnomalarni bevosita ularning rahbarlari ko‘rib chiqishi uchun vakolatlarni o‘tkazishni taklif etadi. Ushbu qonun loyihasining qabul qilinishi jinoyatlarning erta bosqichda oldini olish, mahallalarda jamoat tartibini ta’minlash va jinoyatchilik holatlarini barqarorlashtirish bo‘yicha ishlarning samaradorligini sezilarli darajada oshirishiga umid qilinmoqda.

Депутаты одобрили закон о предотвращении преступности
На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса депутаты одобрили законопроект, направленный на создание эффективной системы предотвращения преступлений, в первом чтении. Об этом сообщает Upl.uz.
Депутаты отметили, что ранее были предприняты шаги по укреплению деятельности опорных пунктов в населенных пунктах и введению должностей крупных и мелких инспекторов по профилактике для стабилизации ситуации с преступностью. Однако до сих пор только профилактические инспекторы, работающие в населенных пунктах, имели право вести дела и принимать меры в системе органов внутренних дел.
Инспекторы крупных и мелких опорных пунктов не имели таких полномочий. Новый законопроект предоставляет этим инспекторам право рассматривать административные дела и принимать соответствующие меры.
Кроме того, в действующей системе инспекторы патрульно-постовой службы могут составлять административные протоколы, однако их рассмотрение и принятие решений возлагается на других ответственных лиц, включая профилактических инспекторов, что создает дополнительную нагрузку. Это приводит к потере времени при решении вопросов граждан.
По этой причине законопроект предлагает передать полномочия по рассмотрению административных протоколов, составленных инспекторами патрульно-постовой службы, непосредственно их руководителям. Ожидается, что принятие этого законопроекта значительно повысит эффективность работы по предотвращению преступлений на ранних стадиях, обеспечению общественного порядка в населенных пунктах и стабилизации ситуации с преступностью.