Toshkentda quruvchi firibgarlikda ayblanmoqda
Ijtimoiy tarmoqlarda quruvchi kompaniya tomonidan uy sotib olgan mijozlarga nisbatan firibgarlik qilish haqidagi ma’lumotlar tarqaldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Toshkent shahar IIBB rasmiy sayti ushbu holat bo‘yicha izoh berdi. 2021 yil 11 avgustda T.Nodir ismli fuqaro va boshqa bir qator shaxslar "STRONG CITIES" MChJni tashkil etdilar.
Kompaniya ro‘yxatdan o‘tganidan so‘ng, zarur hujjatlarni olmasdan va hududiy nazorat inspeksiyasida ro‘yxatdan o‘tmasdan, bir nechta fuqarolarning ishonchini qozonishga harakat qilishdi. T.Nodir va uning sheriklari Almazar tumanidagi Usta Olim ko‘chasida ko‘p qavatli uy qurishni va unda kvartiralarni sotishni va’da qilishdi.
Bundan tashqari, ular 2023-2024 yillar davomida firibgarlik yo‘li bilan fuqarolardan katta miqdorda pul mablag‘larini shartnomalar asosida olishgan, lekin bankda alohida hisob raqamini ochmaganlar. Hozirda mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 168-moddasi, 4-qismi "a" bandi (katta miqdordagi firibgarlik) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan.
T.Nodirga nisbatan qamoqqa olish chorasi qo‘llanildi. Mazkur holat yuzasidan rasmiy organlar tomonidan tergov ishlari davom etmoqda.

В Ташкенте строитель обвиняется в мошенничестве
В социальных сетях распространилась информация о мошенничестве со стороны строительной компании в отношении клиентов, купивших квартиры. Об этом сообщает Upl.uz.
Официальный сайт ГУВД Ташкента прокомментировал данную ситуацию. 11 августа 2021 года гражданин по имени Т.Нодир и ряд других лиц учредили ООО "STRONG CITIES".
После регистрации компании они попытались завоевать доверие нескольких граждан, не получив необходимых документов и не зарегистрировавшись в территориальной инспекции. Т.Нодир и его партнеры пообещали построить многоквартирный дом на улице Уста Олими в районе Алмазар и продать в нем квартиры.
Кроме того, они незаконным путем получили от граждан значительные суммы денег на основании договоров в 2023-2024 годах, но не открыли отдельный расчетный счет в банке. В настоящее время по данному факту возбуждено уголовное дело по части "а" статьи 168 Уголовного кодекса Узбекистана (мошенничество в крупном размере).
В отношении Т.Нодира была применена мера пресечения в виде заключения под стражу. В связи с данной ситуацией продолжаются следственные действия со стороны официальных органов.