O‘zbekiston ruhiy salomatlik bo‘yicha mintaqada yetakchi
2025 yil iyul oyida e’lon qilingan Mental State of the World xalqaro tadqiqotining natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston aholining ruhiy salomatligi bo‘yicha 83 davlat orasida 74-o‘rinni egalladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Mamlakatimiz reytingning past qismida joylashgan bo‘lsa-da, Markaziy Osiyo davlatlari orasida nisbatan yaxshi ko‘rsatkichlarga ega ekanligi ta’kidlanadi. Qo‘shni davlatlar esa undan ham past o‘rinlarda turadi.
Masalan, Qozog‘iston 76-o‘rinni, Qirg‘iziston 79-o‘rinni, Tojikiston esa 80-o‘rinni band qilgan. Tadqiqotchilarning fikricha, mintaqada aholining xavotir darajasi yuqori, depressiv holatlar keng tarqalgan va stressga chidamlilik past darajada.
Ruhiy salomatlik indeksi bir qator muhim mezonlarni, xususan, hissiy holat, kognitiv qobiliyatlar, motivatsiya, ijtimoiy faoliyat va moslashuvchanlikni baholaydi. Reytingda Dominikan Respublikasi, Tanzaniya va Panama davlatlari yetakchi bo‘lib, u yerda hissiy farovonlik va chidamlilik yuqori ekanligi qayd etilgan.
O‘zbekiston mintaqadagi umumiy qiyinchiliklarga qaramay, qo‘shnilariga nisbatan nisbatan barqaror ruhiy holatni namoyish etmoqda. Markaziy Osiyoda ruhiy salomatlik muammolarining asosiy sabablari sifatida ijtimoiy-iqtisodiy bosim, ruhiy kasalliklarga nisbatan madaniy stigmatizatsiya va malakali psixologik yordamga cheklangan imkoniyatlar ko‘rsatiladi.
Shu bilan birga, mavjud tendensiyalar milliy ruhiy salomatlikni qo‘llab-quvvatlash dasturlarini rivojlantirish imkonini beradi.

Узбекистан является лидером в регионе по психическому здоровью
В результате международного исследования Mental State of the World, опубликованного в июле 2025 года, Узбекистан занял 74-е место среди 83 стран по психическому здоровью населения. Об этом сообщает Upl.uz.
Хотя наша страна находится в нижней части рейтинга, подчеркивается, что она имеет относительно хорошие показатели среди стран Центральной Азии. Соседние государства занимают еще более низкие позиции.
Например, Казахстан занимает 76-е место, Кыргызстан — 79-е место, а Таджикистан — 80-е место. По мнению исследователей, в регионе высокий уровень тревожности, широко распространены депрессивные состояния, а устойчивость к стрессу находится на низком уровне.
Индекс психического здоровья оценивает ряд важных критериев, в частности, эмоциональное состояние, когнитивные способности, мотивацию, социальную активность и адаптивность. В рейтинге лидируют Доминиканская Республика, Танзания и Панама, где отмечается высокий уровень эмоционального благополучия и устойчивости.
Несмотря на общие трудности в регионе, Узбекистан демонстрирует относительно стабильное психическое состояние по сравнению с соседями. Основными причинами проблем с психическим здоровьем в Центральной Азии называются социально-экономическое давление, культурная стигматизация психических заболеваний и ограниченные возможности получения квалифицированной психологической помощи.
В то же время существующие тенденции позволяют развивать национальные программы поддержки психического здоровья.