Noqonuniy valyuta ayirboshlashda 8 shaxs ushlandi
Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati xabariga ko‘ra, noqonuniy xorijiy valyuta ayirboshlash bilan shug‘ullangan shaxslar ushlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Xorazm viloyat boshqarmasi xodimlari va ichki ishlar organlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan maxsus tezkor tadbir davomida ikki fuqaro 12 000 AQSh dollarini 151,2 million so‘mga noqonuniy sotib olgan vaqtida qo‘lga olindi. Shuningdek, Urganch shahrida yana ikki fuqaro 4 700 dollarni 48,9 million so‘mga sotib olish jarayonida ushlangan.
Xazarasp tumanida ham ikki shaxs 3 700 dollarni 43,3 million so‘m evaziga noqonuniy sotib olgani aniqlanib, ushlangan. Qashqadaryo viloyatida ham shunday tezkor tadbir o‘tkazilib, ilgari sudlangan bir erkak 4 000 dollarni 50,4 million so‘mga sotib olgani uchun qo‘lga olindi.
Ushbu holatlarning barchasiga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Valyuta qiymatlarini noqonuniy sotib olish yoki sotish” moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Bu tadbirlar qonun ustuvorligini ta’minlash va valyuta savdosidagi noqonuniy holatlarni oldini olish maqsadida amalga oshirilmoqda.

В незаконном обмене валюты задержаны 8 человек
По сообщению пресс-службы Департамента при Генеральной прокуратуре, задержаны лица, занимавшиеся незаконным обменом иностранной валюты. Об этом сообщает Upl.uz.
В ходе специальной оперативной мероприятия, проведенного совместно с сотрудниками управления Хорезмской области и органами внутренних дел, два гражданина были задержаны во время незаконной покупки 12 000 долларов США за 151,2 миллиона сумов. Также в городе Ургенч были задержаны еще два гражданина во время покупки 4 700 долларов за 48,9 миллиона сумов.
В Хазараспском районе также были выявлены и задержаны два лица, незаконно купившие 3 700 долларов за 43,3 миллиона сумов. В Кашкадарьинской области также была проведена такая же оперативная мероприятие, в результате которого был задержан ранее судимый мужчина, купивший 4 000 долларов за 50,4 миллиона сумов.
По всем этим случаям возбуждено уголовное дело по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан "Незаконная покупка или продажа валютных ценностей". Эти мероприятия проводятся с целью обеспечения верховенства закона и предотвращения незаконных случаев на валютном рынке.