Yaponiya fuqarolari O‘zbekistonga ko‘proq kelmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi matbuot xizmatining ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning dastlabki besh oyida O‘zbekistonga Yaponiya fuqarolaridan 10 ming kishi tashrif buyurgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
O‘tgan yilning shu davriga nisbatan bu ko‘rsatkich 3,5 ming kishi yoki 53,2 foizga oshgan. Ushbu raqamlar o‘tgan yilning mos davri bilan solishtirilgan.
Yaponiya fuqarolarining O‘zbekistonga kelish maqsadlari quyidagicha taqsimlangan: sayohat maqsadida 8950 kishi, qarindosh-urug‘larni ziyorat qilish uchun 751 kishi, xizmat safarida 286 kishi, ta’lim olish uchun 36 kishi va tadbirkorlik faoliyati bilan bog‘liq holda 1 kishi kelgan. Ushbu ma’lumotlar O‘zbekistonga kelayotgan xorijiy mehmonlarning asosiy maqsadlarini aniqlashda muhim ahamiyatga ega.

Граждане Японии все чаще приезжают в Узбекистан
Согласно данным пресс-службы Государственного комитета статистики Республики Узбекистан, за первые пять месяцев текущего года Узбекистан посетили 10 тысяч граждан Японии. Об этом сообщает Upl.uz.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года этот показатель увеличился на 3,5 тысячи человек или на 53,2 процента. Эти цифры сопоставлены с данными за аналогичный период прошлого года.
Цели приезда граждан Японии в Узбекистан распределены следующим образом: с туристической целью 8950 человек, для посещения родственников 751 человек, в служебной командировке 286 человек, для получения образования 36 человек и в связи с предпринимательской деятельностью 1 человек. Эти данные имеют важное значение для определения основных целей иностранных гостей, приезжающих в Узбекистан.