Qurilish sohasida 2025 yilda katta o‘sish qayd etildi
2025 yilning yanvaridan mayigacha bo‘lgan davrda O‘zbekistonda qurilish sohasida sezilarli o‘sish kuzatildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasining ma’lumotlari tasdiqlaydi. Umumiy qurilish ishlarining 72,2 foizi, ya’ni 66,1 trillion so‘mi yangi qurilish, rekonstruksiya, kengaytirish va texnik qayta jihozlashga yo‘naltirildi.
Yangi qurilish ishlari hajmi so‘nggi yillarda doimiy ravishda oshib bormoqda. 2022 yilda bu ko‘rsatkich 32,6 trillion so‘mni, 2023 yilda 37,1 trillion so‘mni, 2024 yilda esa 57,9 trillion so‘mni tashkil etdi.
2025 yilning birinchi besh oyida esa yangi qurilish ishlarining hajmi 66,1 trillion so‘mga yetdi. Bu ma’lumotlar qurilish sohasidagi faollik va investitsiyalarning oshayotganini ko‘rsatadi hamda mamlakat iqtisodiyotining barqaror o‘sishiga xizmat qilmoqda.

В строительной сфере в 2025 году зафиксирован значительный рост
С января по май 2025 года в Узбекистане наблюдается значительный рост в строительной сфере. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные подтверждаются информацией Государственного комитета статистики Республики Узбекистан. 72,2 процента от общего объема строительных работ, а именно 66,1 триллиона сумов, было направлено на новое строительство, реконструкцию, расширение и техническое переоснащение.
Объем новых строительных работ постоянно увеличивается в последние годы. В 2022 году этот показатель составил 32,6 триллиона сумов, в 2023 году — 37,1 триллиона сумов, а в 2024 году — 57,9 триллиона сумов.
В первые пять месяцев 2025 года объем новых строительных работ достиг 66,1 триллиона сумов. Эти данные свидетельствуют о растущей активности и инвестициях в строительной сфере, а также способствуют стабильному росту экономики страны.