O‘zbekistonda huquq va buxgalteriya xizmatlari o‘smoqda
O‘zbekistonda huquq va buxgalteriya hisoboti sohasidagi bozor xizmatlari sezilarli darajada o‘smoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda Respublika Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlari asosida ma’lum qilinmoqda. 2025 yilning yanvaridan mayigacha bo‘lgan davrda huquq va buxgalteriya hisoboti sohasida ko‘rsatilgan bozor xizmatlari hajmi 1 trillion 56 milliard 500 million so‘mga yetdi.
Ushbu ko‘rsatkich 2024 yilning mos davriga nisbatan 15,4 foizga o‘sgan bo‘lib, bu 257 milliard 500 million so‘mlik o‘sishni anglatadi. Eng katta ulush hisob-kitoblar tuzish, buxgalteriya hisobini yuritish, moliyaviy audit va soliqqa oid maslahatlar xizmatlariga to‘g‘ri keladi.
Ushbu xizmatlarning umumiy hajmi 738 milliard 200 million so‘mni tashkil qilib, huquq va buxgalteriya hisoboti sohasidagi xizmatlarning jami hajmining 69,9 foizini tashkil etadi. Bu ko‘rsatkichlar mamlakatda ushbu sohalarga bo‘lgan talab va ishonchning oshayotganligini ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, bu xizmatlarning rivojlanishi iqtisodiy barqarorlik va biznes muhitining yaxshilanishiga xizmat qilmoqda. O‘zbekistonda huquqiy va moliyaviy xizmatlarning sifatini oshirishga qaratilgan ishlar davom ettirilmoqda.

В Узбекистане растут услуги в области права и бухгалтерии
Услуги в области права и бухгалтерского учета в Узбекистане значительно растут. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта информация предоставлена на основе данных Государственного комитета статистики Республики. В период с января по май 2025 года объем предоставленных рыночных услуг в области права и бухгалтерского учета составил 1 триллион 56 миллиардов 500 миллионов сумов.
Этот показатель увеличился на 15,4 процента по сравнению с аналогичным периодом 2024 года, что составляет рост на 257 миллиардов 500 миллионов сумов. Наибольшая доля приходится на услуги по составлению отчетов, ведению бухгалтерского учета, финансовому аудиту и налоговым консультациям.
Общий объем этих услуг составил 738 миллиардов 200 миллионов сумов, что составляет 69,9 процента от общего объема услуг в области права и бухгалтерского учета. Эти показатели свидетельствуют о растущем спросе и доверии к этим сферам в стране.
Вместе с тем, развитие этих услуг способствует экономической стабильности и улучшению бизнес-среды. В Узбекистане продолжаются работы, направленные на повышение качества юридических и финансовых услуг.