Nijegorod va Xalqaro universitet hamkorlik shartnomasini imzoladi
A. Dobrolyubov nomidagi Nijegorod davlat lingvistik universiteti va O‘zbekiston Respublikasi Xalqaro innovatsion universiteti hamkorlik to‘g‘risida shartnoma imzoladi.
Ushbu kelishuvni rasmiylashtirish marosimi videokonferensiya shaklida o‘tkazildi. Tadbirda Nijegorod davlat lingvistik universiteti vazifasini bajaruvchi rektori Nikita Avralev hamda Xalqaro innovatsion universitet rektori Amin Mallaev ishtirok etdi.
Nikita Avralev ushbu hamkorlik ikki ta’lim muassasasi talabalari va professor-o‘qituvchilari uchun noyob imkoniyatlar yaratishini ta’kidladi. U universitetlar qisqa va uzoq muddatli mutaxassislar almashinuvi dasturlarini amalga oshirish hamda birgalikda ilmiy tadqiqotlar olib borish bo‘yicha kelishib olganini bildirdi.
Bu nafaqat o‘qituvchilarning tajribasini boyitadi, balki ta’lim sifatini sezilarli darajada oshirishga, talabalarga noyob dasturlar va kurslarni taklif qilishga yordam beradi. Xalqaro innovatsion universitet rektori Amin Mallaev esa ushbu imkoniyatlar uchun Nijegorod davlat lingvistik universiteti rahbariyatiga chuqur minnatdorlik bildirdi.
U ushbu universitetni Xalqaro innovatsion universitet uchun strategik hamkor sifatida muhim hamkorlik doirasida ko‘rishini ta’kidladi. Yangi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlaridan biri Xalqaro innovatsion universitet negizida Rus tili markazini tashkil etish bo‘ladi.
Nijegorod davlat lingvistik universitetining yoshlar siyosati va xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori Anna Goroxova bu markaz ta’lim dasturlarini ishlab chiqish va amalga oshirish uchun ko‘p funksiyali platforma bo‘lishini ma’lum qildi. Markaz faoliyati O‘zbekiston fuqarolarining rus tilini chuqur o‘rganishiga hamda Rossiya tarixi va madaniyati bilan tanishishiga qaratiladi.
Anna Goroxova bunday tashabbuslarning ikki davlat uchun katta ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. Uning fikricha, O‘zbekiston uchun bu rus tili va madaniyatini chuqur o‘zlashtirish imkoniyati bo‘lib, ko‘p madaniyatli jamiyat barpo etish hamda xalqaro muloqotni kengaytirishga xizmat qiladi.
Rossiya tomoni uchun esa bu o‘z pozitsiyalarini xalqaro maydonda mustahkamlash, rus tili va madaniyatini Rossiya Federatsiyasi tashqarisida targ‘ib qilish imkoniyatidir. Yangi shartnomani amalga oshirish koordinatori sifatida Nijegorod davlat lingvistik universiteti rektori maslahatchisi, xorijda rus tilini rivojlantirish bo‘yicha professor Natalya Makshantseva tayinlandi.
U markaz mutaxassislari o‘zbek fuqarolariga rus tilini o‘rgatish bilan birga Rossiya Federatsiyasi qonunchiligi asoslarini ham o‘rgatadigan maxsus kurslarni olib borishini ma’lum qildi. Natalya Makshantseva markazda rus tili va profil fanlar bo‘yicha tayyorlov kurslari tashkil etilishi, ular xorijiy abituriyentlarning Rossiya universitetlariga kirish uchun talablariga to‘liq javob berishini aytdi.
Ta’lim dasturlari talabalarning chet til sifatida rus tilidan davlat testlaridan muvaffaqiyatli o‘tishlari uchun mo‘ljallangan bo‘ladi. Bu esa ularning Rossiya ta’lim tizimiga integratsiya qilinishida muhim bosqich hisoblanadi.
Shuningdek, Nijegorod universiteti mutaxassislari o‘zbek rus tili o‘qituvchilariga metodik yordam ko‘rsatadi, ilmiy-metodik seminarlar tashkil etadi hamda turli darajadagi ta’lim dasturlarini ishlab chiqishda ishtirok etadi. N.
A. Dobrolyubov nomidagi Nijegorod davlat lingvistik universiteti xalqaro hamkorlikda katta tajribaga ega.
Hozirgi kunda universitet O‘zbekiston Respublikasi turli oliy ta’lim muassasalari bilan 17 ta shartnoma imzolagan. Universitetda 40 nafar o‘zbek talabalari tahsil olmoqda, bu esa yaqin xorij mamlakatlaridan kelgan talabalar orasida eng yuqori ko‘rsatkichdir.
Nijegorod universitetida chet tilli talabalar uchun lingvistika va filologiya sohalarida magistratura hamda bakalavriat ta’lim dasturlari mavjud.

Нижегородский и Международный университет подписали соглашение о сотрудничестве
Нижегородский государственный лингвистический университет имени А. Добролюбова и Международный инновационный университет Республики Узбекистан подписали соглашение о сотрудничестве.
Церемония оформления данного соглашения прошла в формате видеоконференции. В мероприятии приняли участие исполняющий обязанности ректора Нижегородского государственного лингвистического университета Никита Авралев и ректор Международного инновационного университета Амин Малаев.
Никита Авралев отметил, что это сотрудничество создаст уникальные возможности для студентов и преподавателей двух учебных заведений. Он сообщил, что университеты договорились о реализации программ обмена как краткосрочных, так и долгосрочных специалистов, а также о совместном проведении научных исследований.
Это не только обогатит опыт преподавателей, но и поможет значительно повысить качество образования, предложить студентам уникальные программы и курсы. Ректор Международного инновационного университета Амин Малаев выразил глубокую благодарность руководству Нижегородского государственного лингвистического университета за эти возможности.
Он подчеркнул, что рассматривает этот университет как важного партнера в стратегическом сотрудничестве для Международного инновационного университета. Одним из основных направлений нового сотрудничества станет создание Центра русского языка на базе Международного инновационного университета.
Проректор по молодежной политике и международному сотрудничеству Нижегородского государственного лингвистического университета Анна Горохова сообщила, что этот центр станет многофункциональной платформой для разработки и реализации образовательных программ. Деятельность центра будет направлена на глубокое изучение русского языка гражданами Узбекистана, а также знакомство с историей и культурой России.
Анна Горохова подчеркнула, что такие инициативы имеют большое значение для обеих стран. По ее мнению, для Узбекистана это возможность глубоко освоить русский язык и культуру, что будет способствовать созданию многонационального общества и расширению международного общения.
Для России же это возможность укрепить свои позиции на международной арене и продвигать русский язык и культуру за пределами Российской Федерации. Координатор реализации нового соглашения назначена советник ректора Нижегородского государственного лингвистического университета, профессор по развитию русского языка за границей Наталья Макшанцева.
Она сообщила, что специалисты центра будут проводить специальные курсы, которые будут обучать граждан Узбекистана не только русскому языку, но и основам законодательства Российской Федерации. Наталья Макшанцева отметила, что в центре будут организованы курсы подготовки по русскому языку и профильным предметам, которые полностью будут соответствовать требованиям для иностранных абитуриентов для поступления в российские университеты.
Образовательные программы будут направлены на успешное прохождение студентами государственных тестов по русскому языку как иностранному. Это будет важным этапом в их интеграции в российскую образовательную систему.
Кроме того, специалисты Нижегородского университета будут оказывать методическую помощь узбекским преподавателям русского языка, организовывать научно-методические семинары и участвовать в разработке образовательных программ различного уровня. N.
Нижегородский государственный лингвистический университет имеет большой опыт международного сотрудничества.
В настоящее время университет подписал 17 соглашений с различными высшими учебными заведениями Республики Узбекистан. В университете обучается 40 узбекских студентов, что является самым высоким показателем среди студентов из близлежащих зарубежных стран.
В Нижегородском университете существуют образовательные программы магистратуры и бакалавриата в области лингвистики и филологии для иностранных студентов.