Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati xabariga ko‘ra, xalqaro terrorchilik tashkilotining yashirin guruhi fosh etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Namangan shahrida Davlat xavfsizlik xizmati va ichki ishlar organlari hamkorligida maxsus operativ tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida “Islom davlati – Xorasan viloyati” nomli xalqaro terrorchilik tashkilotining yashirin guruhi aniqlanib, faoliyati taqiqlangan ushbu guruh a’zolari qo‘lga olindi.
Jami 16 nafar guruh a’zosi aniqlandi, ularning 13 nafari ayollar edi. Qo‘lga olinganlardan 37 ta mobil aloqa vositasi, 51 ta taqiqlangan diniy adabiyotlar, 40 ta kompakt-disk, 4 ta flesh-disk, shuningdek, noutbuk va planshet ashyolar sifatida olib qo‘yildi.
Ushbu guruh Namangan viloyatining Davlatobod tumanida yashovchi ayol tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, u jihodni faol targ‘ib qilgan. U Telegram kanallari va guruhlarini yaratib, unda 120 dan ortiq foydalanuvchilarga taqiqlangan diniy materiallarni tarqatgan hamda ular bilan faol munozaralar olib borgan.
Shu bilan birga, u “Islom davlati” tashkil etilishini targ‘ib qilgan va mamlakatimizdagi siyosiy qarashlarga qarshi chiqib, shariat qonunlarini joriy etishni qo‘llab-quvvatlagan. Aniqlanishicha, guruh rahbarasi 2022 yilda Istanbul shahrida noqonuniy diniy ta’lim olgan va uning diniy qarashlari agressivlik va ekstremizmga o‘zgargan.
Uning otasi uni to‘xtatishga harakat qilgan, ammo ayol uni kamsitib, yordamni rad etgan. Tekshiruv jarayonida guruh a’zolaridan biri Namangan shahridagi xususiy universitetlardan birining tashkilotchisi ekanligi ham ma’lum bo‘ldi.
Hozirda ushbu holat bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan va tergov harakatlari davom etmoqda. Tegishli organlar tomonidan zarur choralar ko‘rilmoqda.

В Намангане была раскрыта международная террористическая группа
По сообщению пресс-службы Государственного комитета безопасности, была раскрыта скрытая группа международной террористической организации. Об этом сообщает Upl.uz.
В городе Наманган совместно с органами внутренних дел проведена специальная оперативная операция. В ходе операции была выявлена скрытая группа международной террористической организации под названием "Исламское государство – провинция Хорасан", и члены этой запрещенной группы были задержаны.
Всего было установлено 16 членов группы, из которых 13 были женщинами. У задержанных было изъято 37 мобильных телефонов, 51 запрещенная религиозная литература, 40 компакт-дисков, 4 флеш-накопителя, а также ноутбук и планшет.
Эта группа была организована женщиной, проживающей в районе Давлатобод Наманганской области, которая активно пропагандировала джихад. Она создала каналы и группы в Telegram, где распространяла запрещенные религиозные материалы более чем 120 пользователям и активно вела с ними дискуссии.
Кроме того, она пропагандировала создание "Исламского государства" и выступала против политических взглядов в нашей стране, поддерживая введение законов шариата. Установлено, что руководитель группы в 2022 году получил незаконное религиозное образование в Стамбуле, и его религиозные взгляды изменились на агрессивные и экстремистские.
Его отец пытался остановить его, но женщина унизила его и отказалась от помощи. В ходе расследования также выяснилось, что один из членов группы является организатором одного из частных университетов в городе Наманган.
В настоящее время по данному факту возбуждено уголовное дело, и следственные действия продолжаются. Соответствующими органами принимаются необходимые меры.