2025 yilning boshida ta’lim xizmatlari 8,9 foiz o‘sgan
2025 yilning yanvaridan mayigacha bo‘lgan davrda ta’lim sohasida ko‘rsatilgan xizmatlarning umumiy hajmi 14,7 trillion so‘mni tashkil etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu ko‘rsatkich mamlakatda ayni davrda taqdim etilgan barcha bozor xizmatlarining 4 foiziga tengdir. Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan.
2024 yilning mos davri bilan solishtirganda, ta’lim xizmatlari hajmi 8,9 foizga o‘sdi. Bu o‘sish ta’limga bo‘lgan talabning ortganini, shuningdek ta’lim muassasalari va dasturlarining faol rivojlanayotganini ko‘rsatadi.

В начале 2025 года услуги образования увеличились на 8,9 процента
В период с января по май 2025 года общий объем услуг в сфере образования составил 14,7 триллиона сумов. Об этом сообщает Upl.uz.
Этот показатель равен 4 процентам от всех рыночных услуг, предоставленных в стране в данный момент. Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан.
По сравнению с аналогичным периодом 2024 года объем образовательных услуг увеличился на 8,9 процента. Этот рост свидетельствует о возросшем спросе на образование, а также о активном развитии образовательных учреждений и программ.
При анализе состава образовательных услуг основная доля в общем объеме приходится на высшее образование. В январе-мае 2025 года доля высшего образования составила 49,2 процента.