Ronaldu: "Mashaqqatli mehnat bilan o‘smoqdamiz"
Batir Qodirovdan 132 million so‘m jarima undirildi
Uchtepa tumanlararo fuqarolik sudi mualliflik huquqlarining buzilishi bo‘yicha ish bo‘yicha qaror qabul qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Javobgar sifatida ijrochi Batir Qodirov qatnashdi. Sud hukmiga ko‘ra, san’atkor shoir Shamsiddin Sadoyiga uning asarlaridan ruxsatsiz foydalangani uchun katta miqdorda tovon puli to‘lashi lozim.
Umumiy undirilgan summa 132 million so‘mni tashkil etadi. Bu haqda Axborot va intellektual mulkni himoya qilish boshqarmasi Matbuot xizmati xabar berdi.
Shoir Shamsiddin Turaev, ijodiy taxallusi Sadoyiyning da’vo arizasi 2025 yil iyun oyida sudga kelib tushdi. U o‘z murojaatida intellektual mulkidan noqonuniy foydalanishni to‘xtatishni hamda moddiy va ma’naviy zarar uchun kompensatsiya talab qildi.
Sud ish hujjatlarini ko‘rib chiqib, javobgardan 112,5 million so‘m moddiy zarar uchun to‘lov, shuningdek, 20 million so‘m ma’naviy zarar uchun kompensatsiya undirishga qaror qildi. Bu kompensatsiya 300 bazaviy hisoblash miqdoriga teng.
Moliyaviy jarimalardan tashqari, Batir Qodirovga sud tomonidan taqiq joriy etildi. U uchta qo‘shiqni — «Davlating borida», «Omonat» va «Tingla do‘stim» asarlarini ijro etishni va tarqatishni darhol to‘xtatishi lozim.
Ushbu cheklovlar davlat va nodavlat televideniye va radiokanallaridagi efirlar, ijtimoiy tarmoqlar hamda striming platformalarida joylashtirish va boshqa barcha ommaviy namoyish shakllariga taalluqlidir. Batir Qodirov uchun bu intellektual mulkdan noqonuniy foydalanish bo‘yicha sud jarayonlaridagi uchinchi holatdir.
Bu holat san’atkor uchun salbiy amaliyot sifatida qayd etilmoqda. Oldinroq u shoir Shohruh Abduvahidovning shikoyati asosida ham asarlarni muallif roziligisiz qo‘llagani uchun javobgarlikka tortilgan va jarima to‘lagan.
Bundan tashqari, avvalgi bir holatda ham u shu modda bo‘yicha 1,8 million so‘m jarimaga tortilganligi ma’lum.