Axsikentda VIII asr tangalari va qo‘lyozmalar topildi
Majmua fondi noyob eksponatlar bilan boyidi. Ushbu safar yig‘ilgan xazinada VIII asrga oid 68 dona qadimiy tanga va 27 dona qo‘lyozma kitob mavjud.
Arxeopark rahbari Anvar Ikromning so‘zlariga ko‘ra, Abbosiylar davriga mansub kumush tangalarda o‘sha davrga xos bezaklar va arab yozuvidagi aniq yozuvlar saqlangan. Topilgan qo‘lyozmalarda handasa, riyoziyot, astronomiya va tibbiyotga oid qimmatli ma’lumotlar jamlangan.
Shuningdek, Somoniy va Qoraxoniy sulolalari davriga tegishli tangalar ham mavjud. Bundan tashqari, 1667–1670 yillar oralig‘ida Shvetsiyada, 1836 yilda esa Buyuk Britaniyada zarb qilingan tangalar ham topildi.
Mutaxassislar ta’kidicha, eng qadimiy kumush tangalar miloddan avvalgi III asrga taalluqlidir. Ularning old yuzida hukmdor surati, orqa tomonida esa ramziy tasvirlar, podsholarning ismi va tamg‘alari mavjud.
Hozirda Axsikent kompleksining Yakkayigit bog‘ida, Umarshayx Mirzoning rezidensiyasi hisoblangan joyda qazish ishlari davom etmoqda. Yangi topilmalar nafaqat mahalliy aholining, balki ilmiy doiralar va keng jamoatchilikning ham katta qiziqishini uyg‘otdi.
Ushbu kashfiyot Axsikentning boy madaniy va ilmiy merosga ega tarixiy markaz ekanligini yana bir bor tasdiqladi.

В Ахсикенте найдены монеты и рукописи VIII века
В археологическом парке Ахсикент новые исторические находки привлекли внимание общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Фонд комплекса пополнился уникальными экспонатами. В этот раз в собранном сокровище имеется 68 древних монет VIII века и 27 рукописных книг.
По словам руководителя археопарка Анвара Икрома, серебряные монеты эпохи Аббасидов сохранили характерные для того времени украшения и чёткие надписи на арабском языке. В найденных рукописях собраны ценные сведения по геометрии, математике, астрономии и медицине.
Кроме того, имеются монеты, относящиеся к эпохам Саманидов и Караханидов. Также были найдены монеты, отчеканенные в Швеции в период с 1667 по 1670 годы, а также в Великобритании в 1836 году.
По словам специалистов, самые древние серебряные монеты датируются III веком до нашей эры. На лицевой стороне изображён портрет правителя, а на оборотной — символические изображения, имена и клейма царей.
В настоящее время продолжаются раскопки в парке Яккайигит комплекса Ахсикент, на месте, которое считалось резиденцией Умаршайха Мирзы. Новые находки вызвали большой интерес не только у местного населения, но и у научных кругов и широкой общественности.
Это открытие ещё раз подтвердило, что Ахсикент является историческим центром с богатым культурным и научным наследием.