2025 yilgi Buker mukofotiga nomzodlar ro‘yxati e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda tashkilot vakillari ma’lum qildi. Tanlov hakamlari hay’atiga 1993 yilda Buker mukofotini qo‘lga kiritgan irlandiyalik yozuvchi Roddi Doyl raislik qilmoqda.
Ularning ma’lumotlariga ko‘ra, jami 153 ta asar orasidan oltita asar qisqa ro‘yxatga kiritildi. Qisqa ro‘yxatga tushgan asarlar quyidagilar: Ben Markovitsning «Qolgan umrimiz», Syuzan Choyning «Chiroq», Keti Kitamuraning «Tinglov», Endryu Millerning «Qishdagi yer», Devid Saleyning «Moddiyat» va Kiran Desaining «Soni va Sannining yolg‘izligi».
Ushbu ro‘yxatga uch nafar yozuvchi birinchi marta kirdi. Miller va Saley avval ham nomzod bo‘lgan, Desai esa 2006 yilda Buker mukofotini qo‘lga kiritgan.
G‘olib nomi 10 noyabr kuni Londonda o‘tkaziladigan marosimda e’lon qilinadi. Eng yaxshi roman muallifiga 50 ming funt sterling mukofot puli topshiriladi.
Eslatib o‘tamiz, Buker mukofoti 1969 yilda tashkil etilgan bo‘lib, adabiyot sohasidagi eng nufuzli xalqaro mukofotlardan biridir.

Кандидаты на премию Букера 2025 года объявлены
Об этом сообщили представители организации. В жюри конкурса председательствует ирландский писатель Родди Дойл, который получил премию Букера в 1993 году.
По их данным, из 153 произведений в короткий список вошли шесть. В короткий список вошли следующие произведения: «Остальная часть нашей жизни» Бена Марковица, «Фонарь» Сьюзан Чой, «Слушатель» Кэти Китамуры, «Земля зимой» Эндрю Миллера, «Материализм» Дэвида Сэли и «Одиночество Сони и Санни» Киран Десаи.
В этот список впервые вошли трое писателей. Миллер и Сэли уже были номинантами, а Десаи получил премию Букера в 2006 году.
Имя победителя будет объявлено на церемонии в Лондоне 10 ноября. Автор лучшего романа получит денежный приз в размере 50 тысяч фунтов стерлингов.
Напомним, что премия Букера была учреждена в 1969 году и является одной из самых престижных международных наград в области литературы.