Xonanda Mirjalol Nematov mualliflik huquqini buzgani uchun ma’muriy javobgarlikka tortildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan ma’lum qilinishicha, shoir Farxod Muminovning “Qo‘shni qiz” hamda “Men turganda” nomli she’rlari Mirjalol Nematov tomonidan muallifning roziligisiz ijro etilgan. Ushbu holat Mualliflik va turdosh huquqlarni himoya qilish jamiyati tomonidan aniqlanib, murojaat qilingan.
Shundan so‘ng huquqiy tekshiruv o‘tkazilib, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 177¹-moddasi bo‘yicha ish qo‘zg‘atildi. Uchtepa tuman sudining qaroriga ko‘ra, xonandaga mazkur moddaning birinchi qismi asosida jarima jazosi tayinlandi.
Mutaxassislar fikricha, bu vaziyat ijodkorlarning huquqlarini himoya qilish hamda noqonuniy ijroga qarshi qat’iy choralar ko‘rish sifatida baholanmoqda. O‘zbekiston qonunchiligida mualliflik huquqlarining himoyasi muhim ahamiyatga ega bo‘lib, bunday holatlar kelgusida takrorlanmasligi uchun chora ko‘rilishi zarur.
Shu bilan birga, ijodkorlar va ijrochi shaxslar o‘rtasida huquqiy munosabatlar aniq belgilanishi va hurmat qilinishi lozim. Bu esa madaniyat va san’at sohasining barqaror rivojlanishiga xizmat qiladi.

Миржалол Нематов нарушил авторские права, был оштрафован
Певец Миржалол Нематов привлечён к административной ответственности за нарушение авторских прав. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Министерства юстиции Республики Узбекистан, стихи поэта Фархода Муминова «Соседская девушка» и «Когда я стою» были исполнены Миржалолом Нематовым без согласия автора. Этот факт был выявлен Обществом по защите авторских и смежных прав и им было направлено обращение.
После этого было проведено юридическое расследование, и было возбуждено дело по статье 177¹ Кодекса об административной ответственности. Согласно решению суда Учтепинского района, певцу был назначен штраф по первой части данной статьи.
По мнению специалистов, эта ситуация рассматривается как защита прав творцов и принятие строгих мер против незаконного исполнения. В законодательстве Узбекистана защита авторских прав имеет важное значение, и необходимо принимать меры, чтобы подобные случаи не повторялись в будущем.
Кроме того, правовые отношения между творцами и исполнителями должны быть чётко определены и уважаться. Это способствует устойчивому развитию культуры и искусства.