Elmira Ahmedova Pushkin medali bilan taqdirlandi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin O‘zbekiston Badiiy akademiyasi a’zosi Elmira Ahmedovani Pushkin medali bilan taqdirladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda TASS axborot agentligi xabar berdi. Mukofotlash marosimi 4-noyabr kuni Moskva shahridagi Kreml saroyida o‘tkazildi.
Ushbu tadbirda nafaqat Rossiyada, balki boshqa davlatlarda ham madaniyat va san’at sohasida faoliyat yuritayotgan shaxslar mukofotlandi. Taqdirlanganlar orasida Italiya, Vetnam, Germaniya, Yaponiya, Birlashgan Arab Amirliklari va MDH davlatlarining vakillari ham bor edi.
Pushkin medali Rossiyada 1999-yil 9-may kuni ta’sis etilgan. Ushbu mukofot madaniyat va san’at rivojiga qo‘shilgan hissasi, shuningdek, xorijiy fuqarolar tomonidan Rossiya bilan madaniy aloqalarni mustahkamlash va rus madaniyatini qo‘llab-quvvatlashdagi xizmatlari uchun beriladi.
Elmira Ahmedova bu mukofotga o‘zining ijodiy yutuqlari va madaniyat sohasidagi faoliyati tufayli munosib topilgan.

Эльмира Ахмедова награждена медалью Пушкина
Президент России Владимир Путин наградил члена Узбекской академии художеств Эльмиру Ахмедову медалью Пушкина. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщило информационное агентство ТАСС. Церемония награждения состоялась 4 ноября в Кремле в Москве.
На этом мероприятии были награждены не только деятели культуры и искусства из России, но и из других стран. Среди награждённых были представители Италии, Вьетнама, Германии, Японии, Объединённых Арабских Эмиратов и стран СНГ.
Медаль Пушкина была учреждена в России 9 мая 1999 года. Эта награда присуждается за вклад в развитие культуры и искусства, а также за заслуги иностранных граждан в укреплении культурных связей с Россией и поддержке русской культуры.
Эльмира Ахмедова была удостоена этой награды за свои творческие достижения и деятельность в сфере культуры.