“Andijon polkasi” – xalq ruhiyatining shodon ifodasi
O‘zbek xalq raqslari orasida “Andijon polkasi” alohida o‘rin tutadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu raqs nafaqat Farg‘ona vodiysi, balki butun O‘zbekiston bo‘ylab keng tanilgan va sevib ijro etiladi. Raqsning shodon qadamlari, quvnoq musiqasi va samimiy harakatlari tomoshabinlarda ham, ijrochilarda ham ko‘tarinki kayfiyat uyg‘otadi.
“Andijon polkasi”ning tarixi XIX asr oxirlariga borib taqaladi. O‘sha davrda Yevropada keng tarqalgan “polka” raqsi Rossiya orqali Turkistonga kirib kelgan.
Mahalliy xalq bu raqsni o‘z madaniyati va musiqa an’analariga moslashtirgan holda, unga o‘ziga xos milliy ruh baxsh etgan. Shu tariqa “Andijon polkasi” deb ataluvchi milliy raqs shakllanib, xalq orasida mashhur bo‘lib ketgan.
Mazkur raqs Farg‘ona vodiysi xalqining mehr-muhabbati, mehnatsevarligi va hayotga bo‘lgan cheksiz sevgisini aks ettiradi. Raqs odatda dutor va doira kabi milliy cholg‘u asboblari jo‘rligida ijro etiladi.
Uning tezkor va shodon ritmi insonlarda quvonch va zavq hissini uyg‘otadi. Raqs harakatlari esa yumshoq qadamlar, yelka va qo‘llarning o‘yinchan harakatlari bilan uyg‘unlashib, hayot shodonligini ifoda etadi.
Ba’zi hollarda erkak va ayol juftliklarining muloyim harakatlari orqali o‘zaro hurmat va samimiylik ko‘rsatiladi. “Andijon polkasi” vaqt o‘tishi bilan sahna raqslariga ham moslashtirilgan.
XX asrda professional xoreograflar tomonidan qayta ishlanib, ansambllar repertuariga kiritilgan. Shunga qaramay, u hanuzgacha xalq bayramlari, to‘ylar va madaniy tadbirlarda o‘zining asl shodon ruhini saqlab qolgan.
Bugungi kunda “Andijon polkasi” nafaqat milliy raqs sifatida, balki xalqning ruhiyati, shodon kayfiyati va mehr-muhabbatining yorqin timsoli sifatida qadrlanadi.