2025 yilda O‘zbekistonda nikohlar soni rekord darajada ortdi
2025 yil kuzida O‘zbekistonda rekord darajada ko‘p to‘ylar o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident huzuridagi Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, yanvar-sentabr oylarida 95 mingdan ortiq nikoh qayd etilgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 7,3 foizga ko‘proqdir.
To‘y marosimlari o‘zbek xalqining madaniy o‘zligini saqlab qolishning muhim vositalaridan biri bo‘lib qolmoqda. Hatto vatandan uzoqda bo‘lgan yurtdoshlarimiz ham to‘ylarni urf-odat va an’analarga mos ravishda, mehmonnavozlik, marosimlar va jonli musiqa bilan nishonlashni davom ettirmoqda.
Xalqaro Migratsiya Tashkiloti (IOM) ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-2025 yillarda 2 milliondan ortiq o‘zbekistonlik xorijda yashab, mehnat qilmoqda. Moskva, Istanbul yoki Nyu-Yorkda o‘tkazilgan to‘ylarda jonli musiqa to‘ylarga o‘zgacha ruh bag‘ishlashda davom etmoqda.
Klarinet, saksofon va duduk kabi nafasli cholg‘ular o‘zbek to‘ylari va bayramlarida markaziy o‘rin tutadi. Ushbu cholg‘ular milliy madaniyatimizning ajralmas qismi bo‘lib, ularni ijro etish an’anasi davom etmoqda.
Bu borada Buxorolik musiqachi Sergey Kas’yan alohida e’tiborga loyiq. U 2000 yildan buyon Buxoro Musiqachilar Assotsiatsiyasida faoliyat yuritib, nafasli cholg‘ularni rivojlantirishga katta hissa qo‘shib kelmoqda.
Joriy yilda u ushbu assotsiatsiyada 25 yillik a’zoligini nishonlamoqda. Sergey Kas’yan nafaqat musiqachi, balki yosh avlodga ilhom manbai bo‘lib, milliy madaniyatni saqlashda faol ishtirok etmoqda.
Toshkentda o‘tkazilgan respublika tanlovida 2-o‘rinni qo‘lga kiritgan va yoshlar tanlovining hakamlar hay’ati a’zosi bo‘lgan Kas’yan turli avlodlar va madaniyatlar o‘rtasida musiqiy ko‘prik yaratishga intilmoqda. U nafasli cholg‘ularning hissiy ta’sir kuchi va tadbirlardagi ahamiyatini alohida ta’kidlaydi.
Uning fikricha, bu cholg‘ular to‘ylarning ritmini belgilaydi, hissiyotlarni boshqaradi va tadbirning umumiy kayfiyatini shakllantiradi. O‘zbekiston diasporasi vakillari uchun to‘ylar ona yurtdan uzoqda bo‘lsa-da, milliy madaniyatni saqlash va urf-odatlarni davom ettirishning muhim vositasi hisoblanadi.
Sergey Kas’yan o‘z ijodi va mahorati orqali milliy an’analarimizni asrab qolishga hissa qo‘shmoqda. Musiqa orqali u yurtdoshlariga vatanni eslatib, madaniy qadriyatlarimizni saqlashda muhim rol o‘ynamoqda.

В 2025 году в Узбекистане количество браков выросло до рекордного уровня
Осенью 2025 года в Узбекистане было проведено рекордное количество свадеб. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Агентства статистики при Президенте, с января по сентябрь было зарегистрировано более 95 тысяч браков. Этот показатель на 7,3% выше, чем за аналогичный период прошлого года.
Свадебные церемонии остаются одним из важных средств сохранения культурной идентичности узбекского народа. Даже наши соотечественники, находящиеся далеко от родины, продолжают отмечать свадьбы в соответствии с обычаями и традициями, с гостеприимством, церемониями и живой музыкой.
По данным Международной организации по миграции (МОМ), в 2024-2025 годах более 2 миллионов узбекистанцев проживают и работают за границей. На свадьбах, проводимых в Москве, Стамбуле или Нью-Йорке, живая музыка продолжает придавать торжествам особый дух.
Духовые инструменты, такие как кларнет, саксофон и дудук, занимают центральное место на узбекских свадьбах и праздниках. Эти инструменты являются неотъемлемой частью нашей национальной культуры, и традиция их исполнения продолжается.
В этом отношении заслуживает особого внимания музыкант из Бухары Сергей Касьян. С 2000 года он активно работает в Ассоциации музыкантов Бухары, внося значительный вклад в развитие духовых инструментов.
В этом году он отмечает 25-летие членства в этой ассоциации. Сергей Касьян является не только музыкантом, но и источником вдохновения для молодого поколения, активно участвуя в сохранении национальной культуры.
На республиканском конкурсе, проведённом в Ташкенте, он занял 2-е место и является членом жюри молодежного конкурса. Касьян стремится создавать музыкальный мост между разными поколениями и культурами. Он особо подчёркивает эмоциональное воздействие духовых инструментов и их значение на мероприятиях.
По его мнению, эти инструменты задают ритм свадеб, управляют эмоциями и формируют общую атмосферу события. Для представителей узбекской диаспоры свадьбы, хоть и проходят далеко от родины, являются важным средством сохранения национальной культуры и продолжения традиций.
Сергей Касьян своим творчеством и мастерством вносит вклад в сохранение наших национальных традиций. Через музыку он напоминает соотечественникам о родине и играет важную роль в сохранении культурных ценностей.