O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artist Dilnoza Kubayeva yaqinda o‘z ijodi, gonorari va san’atdagi haqiqiy qadriyatlar haqida fikr bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U ko‘pchilik tomonidan “eng qimmat gonorar oladigan aktrisa” sifatida tanilganini, ammo bu fikr haqiqatdan uzoq ekanini ta’kidladi. — Meni “eng qimmat aktrisa” deyishadi.
Aslida, davlat buyurtmasi asosida suratga olinadigan filmlarda gonorarlar unchalik yuqori emas. Bir film uchun atigi 300 ming so‘mdan ortiq pul olganman.
Bu holat meni juda qiynagan edi, ammo uzoq vaqt bu haqda ochiq gapirmadim. Keyinchalik Telegram’dagi jonli efirlar jarayonida savollar ko‘payib ketgani sababli beixtiyor bu haqda aytib yubordim, — dedi aktrisa.
Dilnoza Kubayevaning aytishicha, ushbu masala e’tiborsiz qolmagan. Adliya vazirligi mutaxassislari uning huquqlariga e’tibor qaratgan.
Aktrisaning so‘zlariga ko‘ra, bu haqda hatto uning akasiga qo‘ng‘iroq qilib, masalani muhokama qilishgan. — Buni eshitib juda xursand bo‘ldim.
Demak, ijodkorlarning manfaatlarini himoya qiladigan odamlar bor ekan, — deydi u. Shuningdek, aktrisa jamiyatda san’atkorlar haqida noto‘g‘ri tasavvur mavjudligini aytib o‘tdi.
— Ko‘pchilik san’atkorlar katta pul topadi deb o‘ylaydi. Agar kinoda haqiqatan ham katta daromad bo‘lganida edi, men to‘ydan-to‘yga yurmasdim.

Дилноза Кубаева: "Я не самая дорогая актриса"
Заслуженная артистка Узбекистана Дилноза Кубаева недавно высказалась о своем творчестве, гонорарах и настоящих ценностях в искусстве. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она подчеркнула, что многие считают её «самой дорогой актрисой», однако это мнение далеко от истины. — Меня называют «самой дорогой актрисой».
На самом деле гонорары за фильмы, снимаемые по государственным заказам, не очень высоки. За один фильм я получала всего чуть больше 300 тысяч сум.
Это меня очень огорчало, но долгое время я не говорила об этом открыто. Позже, во время прямых эфиров в Telegram, когда вопросов стало много, я невольно об этом сказала, — рассказала актриса.
По словам Дилнозы Кубаевой, этот вопрос не остался без внимания. Специалисты Министерства юстиции обратили внимание на её права.
По словам актрисы, даже её брату позвонили и обсудили этот вопрос. — Услышав это, я очень обрадовалась.
Значит, есть люди, которые защищают интересы творческих работников, — говорит она. Также актриса отметила, что в обществе существует неправильное представление о деятелях искусства.
— Многие думают, что артисты зарабатывают большие деньги. Если бы в кино действительно был большой доход, я бы не ходила с одного торжества на другое.