Dunyo ilm-fan jamoasi yana bir buyuk olimni yo‘qotdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Jeyms Uotson Nyu-Yorkdagi hospisda hayotdan ko‘z yumgan. Olimning o‘g‘li otasining vafotini rasman tasdiqlagan.
Jeyms Uotson 1953-yilda britaniyalik biofizik Frensis Krik bilan hamkorlikda DNKning ikki spiralli tuzilishini aniqlashga muvaffaq bo‘lgan. Bu kashfiyot ilm-fan tarixidagi eng muhim yangiliklardan biri sifatida tan olindi.
Ushbu yutuq uchun Uotson 1962-yilda Nobel mukofotiga sazovor bo‘lgan. Uotson 1990-yilda “Inson genomi” loyihasini boshqarib, DNK xaritasini yaratishda katta hissa qo‘shgan.
U butun hayoti davomida biologiya va genetika sohasida muhim ilmiy meros qoldirdi. Shunga qaramay, 2019-yilda irqiy tafovutlar haqidagi bahsli fikrlari sababli uning barcha faxriy unvonlari bekor qilingan edi.

Нобелевский лауреат Джеймс Уотсон скончался в возрасте 97 лет
Американский биолог Джеймс Уотсон, открывший структуру ДНК и лауреат Нобелевской премии, скончался в возрасте 97 лет. Об этом сообщила газета “The New York Times”.
По данным, Джеймс Уотсон умер в хосписе в Нью-Йорке. Сын ученого официально подтвердил смерть отца.
В 1953 году Джеймс Уотсон совместно с британским биофизиком Фрэнсисом Криком сумел определить двойную спиральную структуру ДНК. Это открытие признано одним из важнейших в истории науки.
За это достижение Уотсон был удостоен Нобелевской премии в 1962 году. В 1990 году он руководил проектом «Геном человека», внесшим значительный вклад в создание карты ДНК.
Он оставил важное научное наследие в области биологии и генетики на протяжении всей своей жизни. Тем не менее, в 2019 году все его почетные звания были аннулированы из-за спорных высказываний о расовых различиях.